ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μαθημένοι στις κούπες από μικροί

Ακόμα ένα πρωτάθλημα, το 5ο στον 8ο τελικό του τμήματος, πρόσθεσε η Κ17 του Θρύλου, που επικράτησε του Παναθηναϊκού στα πέναλτι με 4-3 (κ.α 1-1), στον τελικό του Final 4 του Αγρινιου, προσθέτοντας ακόμα έναν τίτλο στο παλμαρέ της.

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 13 με τον Σαμαρά, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός στο 20’ με τον Μπουλάρι. Στο 43’ ο Αθανασακόπουλος έχασε καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο 65’ το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Τζαβιδα, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός… άγγιξε από την πλευρά του το γκολ, με τον Μπουλάρι να μην καταφέρνει να νικήσει τον «πράσινο» γκολκίπρ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με την έναρξη της παράτασης και συγκεκριμένα στο 94’, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, όταν και μετά από γύρισμα του Ζαγαρίτη, ο Αθανασακόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0, με τον Μπουλάρι, μετά από γύρισμα του Γεωργαντή, έγραψε με προβολή το 1-1 στο 118’, οδηγώντας το ματς στα πέναλτι.

Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 4-3 και συνολικό σκορ 5-4, έφτασαν στην νίκη.