ΠΟΛΟ ΑΝΤΡΕΣ

Με Γενηδουνιά στο τιμόνι, φουλ για την κούπα ο Θρύλος. Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά και προχωράμε!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γενηδουνιά ο οποίος πέτυχε τρία από τα έξι γκολ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 6-5 τη Σπαντάου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν δυναμικό με Φουντούλη και Γούνα να βάζουν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά με 2-0, ενώ ο Φουντούλης έχασε την ευκαιρία να πετύχει το τρίτο γκολ, αφού πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Σπαντάου. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες για να εδραιώσει το σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά έπεσε πάνω σε έναν καλό τερματοφύλακα.
Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου το σκορ διευρύνθηκε σε 3-0 με φοβερό γκολ του Γενηδουνιά.
Η Σπαντάου μείωσε σε 3-1 με σκόρερ τον Ντέντοβιτς, 1:50 πριν από το τέλος του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αργυρόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής και δεν χαρίστηκε στην Σπαντάου, ανεβάζοντας την διαφορά του σκορ και πάλι στα τρία τέρματα. Η Γερμανική ομάδα όμως απάντησε άμεσα με τον Κούπερς να μειώνει σε 4-2, ενώ η Σπαντάου έφερε το ματς στο ένα γκολ διαφορά με τέρμα που πέτυχε ο Τζέλκινγκ, 3:30 πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.
Η Σπαντάου έφτασε στην ισοφάριση, σε 4-4, με γκολ του Σταμπ, σε μία άμυνα στην οποία ο Ολυμπιακός δέχθηκε δύο αποβολές.
Τέλος στο σερί της Σπαντάου έβαλε ο Γενηδουνιάς ο οποίος με ένα διαγώνιο σουτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου με 5-4, με τον Γενηδουνιά να πυροβολεί και πάλι, 4:32 πριν από το τέλος για το 6-4. Με αυτό το γκολ ο Γενηδουνιάς έφτασε τα 32 γκολ στο φετινό Champions League.
Η Σπαντάου μείωσε και πάλι στο γκολ, με σουτ του Ντέντοβιτς από τα πέντε μέτρα.

Στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλη άμυνα και κράτησε τη νίκη με 6-5 και μαζί την πρόκριση στον ημιτελικό.