ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με την πλάτη στον τοίχο

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος χάντμπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 25-23 από την ΑΕΚ στο «Μελίνα Μερκουρη» και πλέον θα πάνε στο ΟΑΚΑ το Σάββατο για το break στο break και να φέρουν και πάλι  το πλεονέκτημα της έδρας στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός  Σ.Φ.Π.- «Όμιλος Ξυνή», προηγήθηκε για πρώτη φορά με τη συμπλήρωση 4 λεπτών με τον Τζηρά να διαμορφώνει το 3-2 με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Δυο λεπτά αργότερα ο Πέτρος Κανδύλας διεύρυνε στα δυο γκολ το προβάδισμα των Πειραιωτών και στο 11’ ο Τζηράς έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 7-3.  Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο στο σημείο αυτό με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζηρά ο οποίος είχε σημειώσει πέντε τέρματα και έφτασε στο 8-4 στο 12:40. Στο 17:30 ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 8-8 τρέχοντας ένα σερί 4-0 το οποίο διεύρυνε στο 18:10 και προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 1-2, με 8-9.Με το έκτο προσωπικό του γκολ ο Τζηράς ισοφάρισε σε 9-9 (19:30), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το 9-10 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τον Πετρίσεβιτς για το 10-10 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ για τα επόμενα λεπτά.  Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 14-13 στο 26:15 με σκόρερ τον Σανίκη και μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ, ο Κανδύλας «έγραψε» το 15-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-16.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν για πρώτη φορά το προβάδισμά τους στα δυο γκολ με  τον Ζαμπούνη, αλλά  με τέρματα των Παπαδιονυσίου και Τζηρά, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω σκορ με 18-20 και στη συνέχεια με 19-21 (48’) και 10’ πριν τη λήξη για πρώτη φορά στο -3 (19-22). Στο 54:22 ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 22-23 με σκόρερ τον Στούμπη αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 23-25.

Πηγή: osfp.gr