ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μέγας Λάζαρος και… ντόρτια στην Λουκέρνη!

Ο Χριστοδουλόπουλος περίμενε με αγωνία το επίσημο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, το ίδιο και οι φίλοι του Ολυμπιακού. Τελικά, όπως φαίνεται, άπαντες δικαιώθηκαν για την υπομονή τους, καθώς η πρώτη επίσημη συμμετοχή του Λάζαρου ήταν… ονειρική, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Θρύλου να πετυχαίνει δύο τέρματα (για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή του καριέρα), οδηγώντας τον Ολυμπιακό στον θρίαμβο με 4-0, αποτέλεσμα που ουσιαστικά του εξασφαλίζει την πρόκριση από το πρώτο ματς

Εκτός του Λάζαρου, σε… δαιμονισμένη φόρμα βρέθηκε και ο Κώστας Φορτούνη, με τον αρχηγό του Θρύλου να είναι… παντού, να μοιράζει άψογα παιχνίδι, να απειλεί σε κάθε ευκαιρία και να ανακόπτεται  μόνο από τα… δοκάρια και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις, ενώ… φονικό ένστικτο έδειξε για ακόμα ένα ματς ο Γκερέρο, που πέτυχε τα υπόλοιπα δύο «ερυθρόλευκα» τέρματα. Εξαιρετικός ήταν και ο Ποντένσε που… χόρεψε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα της Λουκέρνης, ενώ πραγματικό… θηρίο στα χαφ ήταν και ο Καμαρά.

Στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης, μόνο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο του Σταδίου Καραϊσκάκη και αυτή δεν ήταν άλλη από τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν θύμιζαν σε τίποτα την προβληματική ομάδα των φιλικών προετοιμασίας, ήταν καταιγιστικοί σε τέτοιο βαθμό, που το 3-0 φάνταζε αρκετά φτωχό ως σκορ ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδειξαν τα… δόντια τους μόλις από το 8ο λεπτό, όταν και η αρχική προσπάθεια του Φορτούνη βρήκε σε πόδια και το ριμπάουντ του Καμαρά κατέληξε άουτ, για να φτάσουμε στο 10ο λεπτό και το πρώτο… χτύπημα του Λάζαρου. Ήταν το κόρνερ του Τσιμίκα,  με τον Χριστοδουλόπουλο να νικά στον αέρα την άμυνα της Λουκέρνης και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Στο 22’ μετά από νέο κόρνερ του Τσιμίκα, η κεφαλιά του Μιράντα πέρασε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο  Ποντένσε… χόρεψε την άμυνα της Λουκέρνης, όμως ο Σάλβι έβγαλε το δυνατό σουτ του Πορτογάλου, με το δυνατό σουτ του Λάζαρου, στην συνέχεια, να περνάει σε κόρνερ.

Στο 31’ είχαμε την μοναδική αξιόλογη καλή στιγμή από πλευράς Λουκέρνης, όταν και μετά από λάθος του Μιράντε, ο Σβένγκλερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με το σουτ του Γκρέθερ να περνάει σε κόρνερ, για να έρθει, δύο λεπτά αργότερα, το δεύτερο… κτύπημα του Λάζαρου.

Το ρολόι έδειχνε το 33ο λεπτό, όταν και μετά από συνεχόμενες κόντρες σε προσπάθειες του Φορτούνη, ο μπάλα στρώθηκε στον Χριστοδουλόπουλο, που με το αριστερό νίκησε τον Σάλβι, πετυχαίνοντας το 2-0, με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι, σε ένα ιδανικό ντεμπούτο για τον Λάζαρο.

Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 2-0, ήρθε και το 3-0. Καμαρά με Ποντένσε συνδυάστηκαν ιδανικά, με τον Πορτογάλο να βγάζει τον Φορτούνη απέναντι στον Σάλβι και τον Έλληνα άσο να δίνει στον Γκερέρο την ευκαιρία να… μπει με την μπάλα στα δίκτυα, μέσα σε αποθέωση, για το 3-0.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα τέταρτο τέρμα στο 42’, όταν Ποντένσε και Τσιμίκας έπαιξαν το ένα – δύο, με τον Έλληνα αμυντικό να βρίσκεται απέναντι από τον Σάλβι και από  αριστερά, όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από την πλάγια δοκό των φιλοξενούμενων, με το 3-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στο ξεκίνημα της επανάληψης , καθώς στα πρώτα δευτερόλεπτα, Φορτούνης και Λάζαρος… έκρύψαν την μπάλα, με τον Λούκας να τους… παίρνει την τελευταία στιγμή την μπουκιά.

Στο 48’ το δυνατό σουτ του Σίντλερ δεν απείλησε τον Γιαννιώτη, ενώ στο 55’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το 4-0, όμως το πανέξυπνο φάουλ του Φορτούνη, από πλάγια θέση, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Η «ερυθρόλευκη καταιγίδα» συνεχίστηκε και στο 57’ μετά από αδράνεια στην άμυνα των Ελβετών, ο Μιράντα έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ 3 λεπτά αργότερα, είχαμε διπλή ευκαιρία, αρχικά με το γύρισμα του Φορτούνη και το πλασέ του Ποντένσε, που κατέληξε κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης, το γύρισμα του Τσιμίκα και το εν κινήσει πλασέ του Φορτούνη, να περνά άουτ.

Στο 70’ ο Φορτούνης προσπάθησε να πετύχει το γκολ της βραδιάς καθώς έκανε ένα εκπληκτικό σλάλομ από τα δεξιά, όμως για ακόμα μία φορά στάθηκε άτυχος, καθώς το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του, ενώ στο 76’ ο Ποντένσε έκανε ακόμα ένα… χορευτικό, με τον Τσιμίκα να κάνει το δυνατό πλάγιο σουτ και τον Σάλβι να αποκρούει σε κόρνερ, κάτι που επαναλήφθηκε και λίγο αργότερα, στο 79’ σε συρτό σουτ του Γκερέρο.

Τελικά, ο Ισπανός δικαιώθηκε στο 84’, όταν και ο Γκερέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά την επίμονη προσπάθεια του Μιράντα και με άψογο πλασέ, πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, δίνοντας στον Ολυμπιακό την ευρεία νίκη και κατά πάσα… βεβαιότητα, την πρόκριση, από το πρώτο παιχνίδι, στα play offs του Europa League.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-2-3-1): Γιαννιώτης -Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ομάρ- Καμαρά (91’ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης- Χριστοδουλόπουλος (78’ Βρουσάι), Φορτούνης (86’ Φετφατζίδης), Ποντένσε – Γκερέρο

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ/4-2-3-1): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε (74’ Ντεμασάι), Σουρπφ, Γκρέθερ, Σνέουλι (58’ Σνουλντς(, Σμιντ, Σβέγκλερ (58’ Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα ,Γκβίλια.