ΒΟΛΕΪ

Μην σταματάς!

Τι και αν έχει να πάρει το πρωτάθλημα τρία χρόνια. Η καρδιά του πρωταθλητή δεν σταματά να κτυπά ούτε λεπτό, με τον Ολυμπιακό να περνά και από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Ηρακλή με 3-2, πανηγυρίζοντας την 17η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές, πραγματοποιώντας ακόμα ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου και του πλεονεκτήματος στα Play offs.

Στην… ισορροπία του τρόμου κινήθηκε το πρώτο σετ, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που στάθηκε ψύχραιμος στο φινάλε, καθώς μετέτρεψε το 20-21 σε 20-25, με τους Αλεξίεφ, Οίβάνεν και Πετρέα, κατακτώντας το πρώτο σετ.

Η συνέχεια άνηκε στον γηπεδούχο Ηρακλή, που όχι μόνο ισοφάρισε σε 1-1, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-21, αλλά με το 26-24 του δεύτερου σετ, ανάγκασε τον Ολυμπιακό στην πρώτη φετινή βαθμολογική του απώλεια.

Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, δεν ήθελαν να αποχωρήσουν με κατεβασμένο το κεφάλι από την Μίκρα και μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο «do or die» τέταρτο σετ, κατακτώντας το με χαρακτηριστική άνεση (18-25), ενώ με φόρα μπήκαν και στο τάι μπρέικ, φτάνοντας στο 10-15 και την νίκη με 3-2.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15