OLYMPIACOS BC

Να την χαίρεστε τέτοια νίκη

Από την μία έχεις έναν Παναθηναϊκό, που δείχνει σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Από την άλλη έναν Ολυμπιακό που «ψάχνεται». Και όμως, ακόμα και με αυτές τις συνθήκες, χρειάστηκαν για ακόμα μία φορά οι γνωστές… ομορφιές, με τους γνωστούς  – αγνώστους να χρεώνουν τους Μακλίν και Μιλουτίνοφ με 4 φάουλ από το 22’, να πετάνε ετσιθελικά τον Σέρβο εκτός ματς στο 32, και να αποτελούν τον έκτο, τον έβδομο και τον όγδοο παίκτη των «πράσινων», στην νίκη τους με 68-61 επί του Ολυμπιακού που… λύγισε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με το… μάτι να γυαλίζει και προηγήθηκε με 1-8  στο πρώτο τετράλεπτο, τον Μακλίν, όμως, να έχει ήδη χρεωθεί με δύο φάουλ.  Παρά το αντιαθλητικό που… ανακάλυψαν στον Πρίντεζη (πάνω στον Καλάθη), ο Ολυμπιακός δεν έχασε το μυαλό του και με τρίποντο του Σπανούλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (3-11), με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου του ντέρμπι. Δύο βολές του Πρίντεζη έφεραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό (3-13), με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 11-20, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν τους πρώτους επτά πόντους τους με βολές!

Ένα τρίποντο του Ουίλτζερ στο 13’ έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10 (15-25), όμως οι «πράσινοι» με το μεγάλο σημερινό τους όπλο (τις βολές), μείωσαν σε 24-27 στο 17’, με τους «ερυθρόλευκους», εκτός του Μακλίν, να έχουν και τον Μιλουτίνοφ με 3 φάουλ και τους Ουίλτζερ, Μπόγρη με 2. Παρά τις αντιξοότητες, όμως, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (30-32).

Η… κωμωδία συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους… γνωστούς να χρεώνουν τους Μιλουτίνοφ και Μακλίν με 4 φάουλ από το 22 (!) και τον Παναθηναϊκό να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 36-35, χάρη σε τρίποντο του Ρίβερς στο 24’. Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε με ένα 0-5 με τους Παπανικολάου και Μάντζαρη για το 36-40. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 40-44, όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 5-0 για το 45-44, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται  με τους «πράσινους» μπροστά με 50-48.

Το καλάθι του Ρίβερς, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +4 (52-48), με τον Ολυμπιακό να χάνει τον Μιλουτίνοφ με 5 φάουλ στο 32’. Ο Παναθηναϊκός με ακόμα ένα σετ βολών, ξεφεύγει για πρώτη φορά με 5 πόντους στο 33’ (58-53), ενώ το τρίποντο του Μήτογλου φέρνει το σκορ στο 61-53. Πλέον ο Ολυμπιακός δεν είχε τις δυνάμεις να γυρίσει το παιχνίδι (και που να τις βρει, με όλους τους παίκτες του φορτωμένους με φάουλ), παρά το 65-60 του 38’, με το τελικό 68-61 να βρίσκει όλους τους φίλους του Παναθηναϊκού (πράσινους και γκρι), να πανηγυρίζουν την νίκη.

Συγκινητική εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη, που… τράβηξε το κουπί στους ψηλούς, έχοντας 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, 11 πόντους είχε ο Παπανικολάου, 10 πόντους και 5 ασίστ ο Σπανούλης και 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και… 4 φάουλ από το 22 (!) ο Μακλίν.

Από τους άλλους, είπαμε πριν την… τριάδα των MVP, μην επαναλαμβανόμαστε.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61