OLYMPIACOS BC

Νίκησε αλλά δεν προκρίθηκε

Νίκη χωρίς… αντίκρισμα για τον Ολυμπιακό, στο Adidas Next Generation, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Ρεάλ Μπέτις με 80-77, πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε τρεις αναμετρήσεις, όμως έχασαν την πρώτη θέση στην ισοβαθμία από την Μπάγερν Μονάχου, με τους Βαυρούς να είναι αυτοί που πήραν την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκαν με 7-11 και 18-20, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκλεισε ιδανικά την πρώτη περίοδο, καθώς «έτρεξε» ένα 7-0 στο φινάλε του δεκαλέπτου, παίρνοντας το προβάδισμα με 25-20. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, καθώς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 29-20, με την Μπέτις, όμως, να απαντά και με ένα υπέρ της 4-13, ισοφάρισε σε 33-33. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι»… ξύπνησαν και έτρεξαν με την σειρά τους ένα 9-0 για το 42-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 44-40.

Ίδια η εικόνα και της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο σκορ (51-44) και την Μπέτις να επιστρέφει (57-54) με το φινάλε του δεκαλέπτου, τους Πειραιώτες να φεύγουν και πάλι με επτά πόντους (64-57) στο 33’, τους Ισπανούς να ισοφαρίζουν σε 67-67 στο 36’ και από εκεί και μετά είχαμε ντέρμπι. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν ψυχραιμότερη στις βολές, με τους Ρουμελιώτη και Αρσενόπουλο να έχουν 4/4 για το 73-69, διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε και τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 80-77.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ανδρέας Τσουμάνης, με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Αρσενόπουλος είχε 16 πόντους. Για την Μπέτις, ο Πλούτα είχε 16 πόντους και οι Βλάχοβιτς και Βαλτσιούνας από 14 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 57-54, 80-77