OLYMPIACOS BC

Νίκησε Περιστέρι και… απογοήτευση

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Περιστερίου με 79-67, σε ένα παιχνίδι στο οποίο η απογοήτευση των παικτών του Μπαρτζώκα (πλην των Βεζένκοβ και Σλούκα) για την 4η θέση του Final Four ήταν τόσο έκδηλη, που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την νίκη μέχρι το 37’.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι σαφέστατα επηρεασμένος από το… Βελιγράδι, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπαρτζώκας να καλέσει σε τάιμ άουτ μόλις μετά από 2’27’’ με το σκορ στο 0-2, με τον Έλληνα προπονητή να μην κρύβει τον εκνευρισμό του από τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του.  Το πρώτο καλάθι από πλευράς Ολυμπιακού ήρθε από τον Ντόρσεϊ στο 3’ (2-5), όμως ο Πέτεγουεϊ, με συνεχόμενους πόντους, διατήρησε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (6-13 στο 5’).  Μάλιστα, ακόμα ένα κάρφωμα του Αμερικανού του Περιστερίου έφερε το 8-17 . Λαρεντζάκης και Σαλούστρος, με τρίποντα, έγραψαν το 11-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο βομβαρδισμός τριπόντων από πλευράς Περιστερίου συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σαλούστρο και Πέτεγουεϊ να γράφουν το 13-26. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ζαν Σαρλ και Σλούκα, μείωσαν την διαφορά στους επτά πόντους (19-26), ενώ ο Γάλλος φόργουορντ, με συνεχόμενα καλάθια κατέβασε την διαφορά στους 4 πόντους (24-28).  Το γκολ – φάουλ του Σλούκα έφερε το ματς στα ίσα (28-28), όμως οι Πρίγκιπες απάντησαν με ένα 0-7 για το 28-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του ΣΕΦ.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σάσα Βεζένκοβ (32-35) ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, ενώ το κάρφωμα του Φαλ μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (36-40). Ο Γουόκαπ με γκολ – φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 41-40, όμως οι Περιστεριώτες με ακόμα ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 52-48 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 54-51.

Στο σημείο που είχε φτάσει το παιχνίδι δεν υπήρχαν περιθώρια για λάθη και αυτό το κατάλαβαν οι «ερυθρόλευκοι», που ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με ένα σερί 8-0 για το 59-54. Το τρίποντο του Σλούκα για το 63-59, έδωσε έναν… αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Πειραιά, όμως ο Γκρέι με 3/3 βολές, μείωσε στον πόντο (63-62) στο 36’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη επανάφερε το +4 (66-62), ο Σλούκας με νέο τρίποντο για το 69-62, έδωσε πολύτιμο προβάδισμα επτά πόντων, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να… τελειώνει το ματς (74-65). Έτσι, το τελικό 79-67 φέρνει το 1-0,  με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει την Παρασκευή (27/5, 19:30) στο Περιστέρι για να… τελειώνει την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά.

Σάσα Βεζένκοβ και Κώστας Σλούκας ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Ολυμπιακού, με τον πρώτο να έχει 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και έξι ασίστ και τον δεύτερο 20 πόντους και πέντε ασίστ, με τον Φαλ να έχει 11 πόντους.

Για το Περιστέρι, 19 πόντους είχε ο Πέτεγουεϊ, 14 ο Μωραΐτης και 11 ο Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67