ΠΟΛΟ

Ντέρμπι; Παλιά…

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Βουλιαγμένη, με τους «ερυθρόλευκους» να περνάνε σαν… τρένο από το κολυμβητήριου του Λαιμού, όπως δείχνει το τελικό 11-3, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Γιώργος Δερβίσης με σουτ από την περιφέρεια άνοιξε το σκορ στο 5:52 και ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην κόντρα μετά από ασίστ του Πάβιτς, διαμόρφωσε το 2-0, 3:30 πριν τη λήξη της περιόδου. Ακολούθησε το γκολ του Γιάννη Φουντούλη από την περιφέρεια για τον Ολυμπιακός που αύξησε το προβάδισμά του φτάνοντας στο 3-0. Οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία για το 4-0, αλλά στην εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Φουντούλη (0:38) η μπάλα έφυγε από τον έλεγχό του και στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με τον Χρυσοσπάθη να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω. Η 2η περίοδος απέκτησε πιο κλειστό χαρακτήρα και η μεγαλύτερη διάρκειά της κύλησε χωρίς τέρματα. Ο Γενηδουνιάς, 01:22 πριν τη λήξη του οκταλέπτου, σκόραρε στον παίκτη παραπάνω και επανέφερε το προβάδισμα των τριών τερμάτων υπέρ του Θρύλου, σημειώνοντας το 1-4!Με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο σκόρερ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 5-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +5 αρχικά με τον Φουντούλη να γράφει το 6-1 και στο +6 στη συνέχεια με τον Γενηδουνιά να σκοράρει το τρίτο προσωπικό του τέρμα πετυχαίνοντας το 7-1. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Δερβίσης «έγραψε» το 8-1 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν το δεύτερο τέρμα στο 6:08, μετά από δυο περιόδους που διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, όταν ο Καπότσης μείωσε με πέναλτι σε 2-8. Η απάντηση στο γκολ αυτό ήρθε δια…χειρός Κωνσταντίνου Μουρίκη ο οποίος πέτυχε το 9-2, στον παίκτη παραπάνω, 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ενώ ο Άντρο Μπούσλιε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-10 (04:06). Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 3-10 με τον Σολονάκη, αλλά ο Γενηδουνιάς συμπλήρωσε «καρέ» τερμάτων διαμορφώνοντας το 11-3 (01:12) με το  οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-2, 0-2, 2-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Δερβίσης (περιφέρεια, 05:52 ), 0-2 Δερβίσης (κόντρα, 03:30), 0-3 Φουντούλης (περιφέρεια, 02:13), 1-3 Χρυσοσπάθης (π/π. 00:03)

2ο οκτάλεπτο: 1-4 Γενηδουνιάς (π/π. 01:22), 1-5 Γενηδουνιάς (π/π., 00:13)

3ο οκτάλεπτο: 1-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 07:31), 1-7 Γενηδουνιάς (πεναλτι, 05:30)

4ο οκτάλεπτο: 1-8 Δερβίσης (π/π., 07:13), 2-8 Καπότσης (06:08), 2-9 Μουρίκης (π/π., 05:24), 2-10 Μπούσλιε (π/π., 04:06), 3-10 Σολονάκης (π/π., 02:35), 3-11 Γενηδουνιάς (01:12)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης 1, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας, Καπότσης 1, Γκιουβέτσης, Σολανάκης 1, Κουρούβανης, Δήμου, Καλογερόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Χαλυβόπουλος Ι., Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Πρέκας