OLYMPIACOS BC

Ντόκτορ Τζέκιλ και… Μίστερ Χάιντ

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της «Ζαλγκίριο Αρίνα», ο Ολυμπιακός ήταν… χάρμα ιδέσθαι, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 10 εύστοχα τρίποντα, κανένα λάθος (!)  και προβάδισμα οκτώ πόντων, στην πλέον … καυτή έδρα της Ευρώπης. Στην επανάληψη, όμως, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν σαν να μην κατέβηκε στο παιχνίδι. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, το καλάθι, από… βαρέλι μεταμορφώθηκε σε… τρύπα της βελόνας, σκοράροντας μόλις  27 πόντους, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί, όχι απλά να επιστρέψουν στο  ματς, αλλά να πάρουν και την σπουδαία, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη με 83-75, που  ρίχνει τον Ολυμπιακό στο 6-5.

Με έναν… καυτό Γιώργο Πρίντεζη (4/4 τρίποντα), ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 6-11 και 14-16, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει 14 πόντους! Οι τρίποντες… βόμβες από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκαν, αυτή τη φορά με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει το 16-21 και τον Τίμα το 16-24 και τους «ερυθρόλευκους» να ξεκινούν με 6/6! Το καλάθι του Λεντέι στα 90’’ πριν το φινάλε της περιόδου, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10 (16-26), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 19-29.

Με τι άλλο, με τρίποντο του ΛεΝτέι, για το 19-32, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της «Ζαλγκίριο Αρίνα», όμως οι Λιθουανοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, μειώνοντας την διαφορά στους 7 πόντους στο 15’ (29-36). Τα ποσοστά του Ολυμπιακού από την περιφέρεια, όπως ήταν λογικό, έπεσαν, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο (33-38 στο 17’).  Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις και ένα καλάθι του Ουλανόβας, έφεραν την Ζαλγκίρις μετά από πολύ ώρα σε απόσταση βολής (38-40), όμως το ημίχρονο τελείωσε όπως ξεκίνησε, με τους Παπανικολάου και Στρέλνιεκς να… πυροβολούν από την περιφέρεια, για το 40-48, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Πρίντεζη να έχει 16 πόντους και τους Πειραιώτες 10/16 τρίποντα!

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο ήταν κάτι παραπάνω από κακό, καθώς το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι σημειώθηκε μετά από τέσσερα ολόκληρα λεπτά (2 βολές του ΛεΝτέι) και ενώ η Ζαλγκίρις είχε ήδη τρέξει ένα 8-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Την λύση έδωσε από την περιφέρεια ο Τίμα, με το πρώτο εύστοχο σουτ στο δεκάλεπτο, μετά από έξι ολόκληρα λεπτά (50-53), όμως η Ζαλγκίρις είχε επιστρέψει για τα καλά στο ματς και εκμεταλλευόμενη τα πάρα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 60-59.

Μάλιστα, το καλάθι του Ουόλτερς, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» τριών πόντων στην Ζαλγκίρις (62-59), ενώ δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ουλανόβας και Μιλάκνις, έφεραν  το 68-59, στο χειρότερο δυνατό σημείο.  Ο Ολυμπιακός ήθελε επειγόντως καλάθι, όμως τα λάθη ακολουθούσαν το ένα το άλλο,  με την Ζαλγκίρις να μπαίνει στο τελευταίο πεντάλεπτο με προβάδισμα εννιά πόντων (70-61), το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 83-75, που την φέρνει στο 5-6, έναντι 6-5 των Πειραιωτών.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, με τον υπαρχηγό του Θρύλου, όμως, να πετυχαίνει τους 14 από αυτούς στο πρώτο δεκάλεπτο. 15 πόντους είχε ο ΛεΝτέι, ενώ ο Σπανούλης είχε 9 πόντους, 8 ασίστ αλλά και 5 λάθη. Για την Ζαλγκίρις, 19 πόντους είχε ο Γριγκόνις, 14 πόντους ο Ουόλτερς, 13 ο Ουάιτ και από 12 οι Καβαλιάουσκας και Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75