ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

Ο Αταμάν θυμήθηκε τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό και το buzzer του Μίτσιτς (vid)

Η Αναντολού Εφές έφτασε στην κατάκτηση της δεύτερης συνεχόμενης Euroleague, Με τον Εργκίν Αταμάν να μιλά στην κάμερα της διοργανώτριας αρχής για το Final Four του Βελιγραδίου, κάνοντας, φυσικά, ξεχωριστή αναφορά στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό και το buzzer beater τρίποντο του Μίτσιτς, που έστειλε τους Τούρκους στον τελικό απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Όπως τόνισε χαρακτηριστικά ο προπονητής της Εφές, δεν μπορούσε να ξεχάσει τον τρόπο με τον οποίο κρίθηκε η αναμέτρηση της Regular Season στο ΣΕΦ, προσθέτοντας πως η ομάδα του δεν έπρεπε να αφήσει στους «ερυθρόλευκους» περιθώριο αντίδρασης, σε αντίθεση με ότι συνέβη στον Πειραιά.

Αναλυτικά:

«Ειλικρινά, το μυαλό μου γύρισε πίσω στο παιχνίδι της κανονικής περιόδου στην Αθήνα. Βρισκόμαστε στην παράταση, δεν είχα τάιμ άουτ, είχαμε χρησιμοποιήσει όλα τα φάουλ μας και βρισκόμαστε ένα πόντο μπροστά. Χάσαμε την τελευταία μας επίθεση, σε λέι απ του Μίτσιτς, 7-8-9 δευτερόλεπτα νωρίτερα από ότι έπρεπε και στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάσαμε το παιχνίδι από ένα buzzer beater του Σλούκα. Αυτό είχε μείνει στην μνήμη μου, έτσι στο ματς του Βελιγραδίου κάλεσα τάιμ άουτ. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, οπότε είχαμε την παράταση στα χέρια μας. Είναι πιο εύκολα τα πράγματα όταν παίρνεις τάιμ άουτ και έχεις σίγουρη την παράταση στο τέλος του χρόνου. Ζήτησα από τον Μίτσιτς να παίξει στα τελευταία 6’’, κάνοντας ένα Pick n Pop με τον Μοερμάν, να αναγκάσει την άμυνα του Ολυμπιακού να αλλάξει την άμυνα της και να έρθει πάνω του ο Βεζένκοβ και στην συνέχεια να… διαβάσει το παιχνίδι.

Ποτέ δεν μου αρέσει να λέω στους παίκτες πότε να σουτάρουν και πότε να κάνουν μπάσιμο, γιατί αυτό εξαρτάται από την αντίπαλη άμυνα. Ειλικρινά πήρε ένα πολύ δύσκολο σουτ, γιατί ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ο Βεζένκοβ αμύνθηκε εξαιρετικά, ακόμα και ο Γουόκαπ ήρθε σε βοήθεια. Ίσως το pop με τον Μοερμάν να έδινε ένα πιο ανοικτό σουτ, όμως ο Μίτσιτς πήρε την ευθύνη για το σουτ και πέτυχε ένα καταπληκτικό καλάθι. Και αυτό γιατί είχαμε τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός σιγά – σιγά επέστρεψε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, στα τελευταία 17-18 δευτερόλεπτα. Εμείς όμως είχαμε την δυνατότητα να παίξουμε την τελευταία επίθεση και το κάναμε πολύ καλά.