OLYMPIACOS BC

Ο Θρύλος είναι εδώ και δαγκώνει!

Οι συνεχόμενες ήττες από Χίμκι, Ερυθρό Αστέρα και Παναθηναϊκό… θύμωσαν τους «ερυθρόλευκους» και την… νύφη πλήρωσε ο… Ομπράντοβιτς! Ο Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας… διαστημική εμφάνιση για πάνω από 30 λεπτά…  ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε με 95-70 , επιστρέφοντας στις νίκες και στην 2η θέση της βαθμολογίας, με τον πλέον δυναμικό τρόπο.

Το κατάμεστο ΣΕΦ ώθησε τον Ολυμπιακό σε ένα δυνατό ξεκίνημα, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 16-7 στο 4’, χάρη σε οκτώ πόντους  του Πρίντεζη. Μάλιστα, δύο τρίποντα των Σπανούλη και Μάντζαρη… εκτόξευσαν την διαφορά στους 13 πόντους (26-13 στο 7’), με το… ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 34-18.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, που οι «ερυθρόλευκοι» έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν διαφορετική καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά, το σκορ ήταν…1-3, για ν έρθει ο Στρέλνιεκς με τρίποντο να φέρει και πάλι την διαφορά στους 17 (38-21), όμως ένα 0-5 από πλευράς Φενέρ, έριξε την διαφορά στους 12 στο 15’ (38-26), αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.  Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν σε μεγάλο βαθμό, καθώς ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο από την περιφέρεια και από τις βολές (10 πόντους σε 8 λεπτά, με τρία τρίποντα και μία βολή), με αποτέλεσμα η Φενέρ να ρίξει την διαφορά στους 8 πόντους (44-36 στο 19’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-36.

Το γεγονός πως η διαφορά έπεσε κάτω από του; 10 πόντους, ξύπνησε το… ένστικτο της αυτοσυντήρησης στον κόσμο της ομάδας, που ξεσηκώθηκε και έδωσε φτερά στους παίκτες της ομάδας, με τον Παπανικολάου να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στους 14 πόντους στο 24’ (54-40), ο Ντίξον συνέχιζε να σκοράρει από παντού,  το ίδιο όμως και ο Σπανούλης, με το σκορ στο 25’ να είναι στο 57-43. Μάλιστα, επτά  συνεχόμενοι πόντοι του Στρέλνιεκς (και αφού είχε προηγηθεί ακόμα ένα τρίποντο του απίστευτου Ντίξον) και μία βολή του Μιλουτίνοφ, έφεραμ μετά από πολύ ώρα και πάλι τον Ολυμπιακό στο +19 (67-48), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με   71-54, χάρη σε εξαιρετική προσπάθεια του Ρόμπερτς.

Η διαφορά των 17 πόντων, 10 λεπτά πριν το φινάλε έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στον Ολυμπιακό, αρκεί να έδειχνε την απαιτούμενη σοβαρότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Και πράγματι, ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στους 20 πόντους με κάρφωμα του Μακλίν στο 34’, ενώ ένα τρίποντο (!) του Αμερικανού σέντερ… εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους (81-59). Το παιχνίδι, φυσικά δεν μπορούσε να γυρίσει, όπως φάνηκε και από το τρίποντο του Στρέλνιεκς από τα 10 μέτρα (!) για το 93-68, με το τελικό 95-70 να φέρνει την 14η ερυθρόλευκη νίκη, σε σύνολο 21 αγώνων και το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέφει και πάλι στην 2η θέση.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης με 19 πόντους (3/6 2π, 3/3 3π, 4/4 β), όσους είχε και ο Στρέλνιεκς που επιτέλους… ξεμπούκωσε, έχοντας 24 2π, 4/4 3π και 3/3 β. Από κοντά και οι Μακλίν (12 πόντοι 6 ριμπάουντ) και Πρίντεζης (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από πλευράς Φενέρ, ο Ντίξον έπαιζε… μόνος του, έχοντας 24 πόντους με 6/11 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 45-36,  71-54, 95-70