OLYMPIACOS BC

Ο Θρύλος… έτρεχε με 108

Πριν από μερικές ημέρες, στο αντίστοιχο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, ο Προμηθέας έβαλε… πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό, για 20 λεπτά. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Πάτρας και με το εμφατικό 108-71  έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά, ενόψει του δεύτερου αγώνα του Σαββάτου (19:30).

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με το σκορ να είναι ισόπαλο στους 12 πόντους, μετά το πρώτο τρίλεπτο. Από εκεί και πέρα, όμως, οι «ερυθρόλευκοι»… έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 10-2, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (22-14). Το τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 11’ έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό με διψήφιο προβάδισμα (25-15), ενώ συνεχόμενοι πόντοι του Παπανικολάου έφεραν το double score (30-15), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο μισό, όπως δείχνει και το 45-23 του 20λεπτου.

Η διαφορά που «έχτισε» ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος, επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν αρκετά χαλαρά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στο +26 (67-41), ο Προμηθέας απάντησε με ένα 6-0, ρίχνοντας την διαφορά μετά από ώρα στους 20 πόντους (67-47), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 21 πόντους (75-54). Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με ένα 11-0 την τελευταία περίοδο (με 9 πόντους του Στρέλνιεκς), ξεπέρασε και το +30 (86-54), έφτασε τους 100 πόντους στο 38’33’’, με το τελικό 108-71 να σκορπά τον ενθουσιασμό σε όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

18 πόντους με 5/5 τρίποντα είχε ο Στρέλνιεκς, με τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου να έχουν από 13 έκαστος και τον Μάντζαρη 10. Για τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Φαγέ και Πράδερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-14,  45-23, 75-54, 108-71