OLYMPIACOS BC

Ο Βεζένκοφ… τέζαρε την Ούνικς Καζάν

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Μόσχας ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στην παράταση της Ούνικς Καζάν με 91-89, χάρη σε καλάθι του Βεζένκοφ, στα τελευταία δευτερόλεπτα, καταλαμβάνοντας την 3η θέση του «Gomelsky Cup».

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στα μισά της περιόδου (9-13), την Ούνικς, όμως, να επιστρέφει και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 19-18. Ίδια η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τον Πρίντεζη να οδηγεί επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», τους Ρώσους, όμως, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, μπροστά με έξι πόντους (39-33).

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, καθώς η Ούνικς έφτασε μέχρι και το +15 στο 24’ (52-37). Κάπου εκεί η ομάδα του Πειραιά πήρε τα πάνω της, έτρεξε ένα 0-7 για το 52-44, κλείνοντας το δεκάλεπτο πίσω με πέντε πόντους (58-53). Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Ουίλιαμς – Γκος να μειώνει με τρίποντο στον πόντο (60-59). Οι Ρώσοι συνέχισαν να κρατάνε το προβάδισμα (64-59 και 71-67), με τον ΛεΝτέι, όμως, να ισοφαρίζει σε 72-72 στο 37’. Το παιχνίδι, πλέον, είχε μετατραπεί σε ντέρμπι, με τον Ουίλιαμς – Γκος, με καλάθι στο 1’’ πριν το φινάλε, να στέλνει τις δύο ομάδες σε έξτρα πεντάλεπτο (82-82).

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο, καθώς προηγήθηκε με 84-87 και 86-89, όμως ο Σμιθ με γκολ – φάουλ στα 23’’, έφερε το ματς στα ίσα. Τελικά, η ομάδα του Πειραιά είχε τον τελευταίο λόγο και με καλάθι του Βεζένκοφ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου, έγραψε το τελικό 89-91.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, 89-91 (α’ παρ.)