OLYMPIACOS BC

Όταν έχεις Σπανούλη, μην φοβάσαι τίποτα

Δύο φορές ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16 πόντους διαφοράς, όμως ισάριθμες φορές η Αναντολού Εφές επέστρεψε στο παιχνίδι, απειλώντας τους “ερυθρολευκους” με την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Όταν έχεις, όμως… Σπανούλη,  μην φοβάσαι τίποτα. Ο αρχηγός του Θρύλου (17 πόντοι, 8 ασίστ), με πρωτοπαλίκαρο τον Μιλουτίνοφ (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ), πήραν από το χέρι την ομάδα τους, όταν αυτή έδειχνε να τα… χάνει και την οδήγησαν στην σπουδαία νίκη με 89-82 επί της Αναντολού Εφές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις από το 2ο λεπτό με 6-0 και στο 7 με 20-12, χάρη σε γκολ – φάουλ του… κεφάτου Σπανούλη. Η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους στο 8’, με γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου (23-12), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να φαντάζει ασταμάτητος, όντας μπροστά με 15 πόντους (30-15).

Ίδια η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, παρά την είσοδο της… second unit στο παχνίδι, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά τα προβάδισμα του κοντά στους 15 πόντους (39-23 στο 15’), χάρη σε προσωπικούς πόντους του Στρέλνιεκς. Ένα τρίποντο του Σάιμον στο 17’, έριξε την διαφορά στους 12 πόντους (45-33), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ, με τους Τούρκους να μειώνουν μετά από ώρα κάτω από τους 10 πόντους (45-37 στο 18’), να φτάνουν στο -5 (45-40), τρέχοντας ένα σερί 10-0, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 49-42.

Το παιχνίδι είχε γυρίσει για τα καλά, με τον Μότουμ με τρίποντο να μειώνει στο καλάθι (51-49), όμως κάπου εκεί ανέλαβαν δράση ο Βασίλης Σπανούλης, με τον αρχηγό να συνεισφέρει, τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στις ασίστ (συνεχόμενα καλάθια του Μιλουτίνοφ), στέλνοντας και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους (62-51 στο 26). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι το… γκάζι, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο + 13 (70-57), τρέχοντας ένα επιμέρους 19-8.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε… ανησυχητικά, καθώς οι Τούρκοι έριξαν και πάλι την διαφορά στους 5 πόντους (72-67) στο 33’, αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ.  Ένα τρίποντο του Τιλί έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +8 (80-72) στο 35’, όμως οι Τούρκοι έτρεξαν ένα 0-4 για το 80-76 στο 37’, με το παιχνίδι να στέκεται στην ισορροπία του… τρόμου. Το τρίποντο του Μάντζαρη έγραψε το 83-76, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Μία βολή του Πρίντεζη έγραψε το 86-82 στα 65’’,  για να έρθει ο Σπανούλης με τρίποντο στα 31’’ να… τελειώσει το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το 89-82, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με 20 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ. 17 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Σπανούλης, ενώ 17 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε και ο Παπαπέτρου. Όσον αφορά την Εφές, 18 πόντους είχε ο Σάιμον και 14 ο Ουίμς.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82