ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός Πειραιώς, νταμπλούχος Ελλάδας 2017-18. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της ΑΕΚ με 24-23 στον πέμπτο τελικό το Ρέντη, έκαναν το 3-2 στην σειρά των τελικών και της έδωσαν να καταλάβει πως… πάει το χάντμπολ, τελείωσε και αυτό.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς η ΑΕΚ έδειχνε να πατάει πιο δυνατά, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 0-2. Κάπου εκεί, όμως ανέλαβε δράση ο Τσιλιμπάρης. Ο τερματοφύλακας του Θρύλου κατέβασε… ρολά και με συνεχόμενες εκπληκτικές επεμβάσεις, έδωσε το έναυσμα στους φίλους της ομάδας, που γέμισαν το «Μελίνα Μερκούρη», να πάρουν… φωτιά, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 10-1, ξεφεύγοντας με 10-3 στο 22’, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με έξι τέρματα, 13-7.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την ίδια εικόνα, καθώς , παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός διατήρησε το υπέρ του +6 μέχρι το 37’ (17-11), από εκεί και μετά, η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της, μειώνοντας στο γκολ στο 53’ (21-20). Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν ψύχραιμοι, πήραν και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων στο 57’ (24-21), φτάνοντας στην νίκη με 24-23.

Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει στον κόσμο του Θρύλου που μετέτρεψε σε… ηφαίστειο το «Μ. Μερκούρη» και δεν… τσίμπησαν στην προβοκάτσια της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, με τα επεισόδια εντός αγωνιστικού χώρου.