ΠΟΛΟ

Πάτησε την Πάντοβα ο Θρύλος

Ένα βήμα πιο κοντά στον επόμενο γύρο της Ευρωλίγκας βρίσκεται ο Ολυμπιακός,  με τις «ερυθρόλευκες», χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο οκτάλεπτο, να επικρατούν της Πάντοβα με 10-7, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στον 5ο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο του οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τις Πλευρίτου, Ασημάκη, τις Ιταλίδες να γυρίζουν σε 3-4 την Τσουκαλά, όμως, να ισοφαρίζει σε 4-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Σε αντίθεση με το πρώτο οκτάλεπτο, που σημειώθηκαν οκτώ τέρματα, το δεύτερο ήταν πολύ πιο σφιχτό, καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ η καθεμία, με το ημίχρονο να βρίσκει Ολυμπιακό και Πάντοβα ισόπαλες με 5-5.

Σε… τεντωμένο σχοινί συνέχισε να βαδίζει το παιχνίδι και στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα, την Πάντοβα, όμως, να ισοφαρίζει αμφότερες. Τελικά, τον τελευταίο λόγο στην τρίτη περίοδο είχε η Ασημάκη, που πέτυχε το 8-7 και έβαλε τις «ερυθρόλευκες» με προβάδισμα ενός πόντου, στην τελευταία περίοδο. Εκεί, η Τσουκαλά έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων για πρώτη φορά στον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας το 9-7, για να έρθει η Έμολο, με το 10-7 που σημείωσε, να φέρει την ομάδα του Πειραιά, μία ανάσα από την νίκη, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς η «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε… σφίξει σαν μέγγενη, με το 10-7 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη τους στον 5ο προκριματικό όμιλο.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-1, 3-2, 2-0

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Eλ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 06:17), 1-1 Γκοτάρντο (περιφέρεια, 05:02), 2-1 Ασημάκη (π/π., 04:33), 2-2 Κεϊρόλο (π/π., 03:24), 3-2 Ασημάκη (π/π., 02:48), 3-3 Τιέλμαν (κόντρα, 01:21), 3-4 Μπαρζόν (00:52), 4-4 Τσουκαλά (π/π., 00:19)

2ο οκτάλεπτο: 5-4 Έμολο (κόντρα, 05:13), 5-5 Κασόν (περιφέρεια, 02:15).

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Αβραμίδου (περιφέρεια, 04:34), 6-6 Τιέλμαν (φουντ., 03:27), 7-6 Έγκενς (περιφέρεια, 03:05), 7-7 Μπαρζόν (π/π., 00:40), 8-7 Ασημάκη (φουντ., 00:25)

4ο οκτάλεπτο:  9-7 Τσουκαλά (περιφέρεια, 07:30), 10-7 Έμολο (π/π., 04:52)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης):  Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Πάντοβα: Τεάνι, Μπαρζόν 2, Σαβιόλι, Γκοτάρντο 1, Κεϊρόλο 1, Κασόν 1, Μίλο, Ντάριο, Σόχι, Τσιαπίνι, Νέντσα, Τιέλμαν 2, Γιακόν