ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πεντάστερος Θρύλος

Ο νέος Ολυμπιακός αρέσει. Αρέσει πολύ. Οι «ερυθρόλευκοι»… κέρασαν με πέντε γκολ και την Μποτοσάνι, στο ντεμπούτο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου με τα ερυθρόλευκα. Σταθερή αξία οι Γκερέρο και Φορτούνης, που σκόραραν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, με τους μικρούς Βέργο, Βρουσάι να δείχνουν και αυτοί πως αξίζουν μία θέση στο ρόστερ της ομάδας και τον Καμαρά να κάνει… σεφτέ στα γκολ.

Με τους Γιαννιώτη στο τέρμα, Μασούρα, Σισέ, Νικολάου και Τσιμίκα στην αμυντική τετράδα, Ρομαό, Ανδρούτσο στα χαφ, Λάζαρο, Πάρντο στις πτέρυγες, Μαρίν σαν δεκάρι και Γκερέρο στην κορυφή, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός,  με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και να… αγγίζουν το 1-0 στο 9’, όταν η κεφαλιά του Γκερέρο, μετά από σέντρα του Πάρντο, σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 26’ ήταν η σειρά του Κολομβιανού να απειλήσει με σουτ, για να φτάσουμε στο 41’, όταν και σημειώθηκε το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Λάζαρος και Μάριν… έκρυψαν την μπάλα, με τον Χριστοδουλόπουλο να βγάζει τον Γκερέρο προ κενής εστίας και τον τελευταίο να πετυχαίνει το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Μαρτίν πέρασε στο παιχνίδι του Χουτεσιώτη στο τέρμα, τους Ομάρ, Σάλιακα, Βούκοβιτς και Ένγκελς στην άμυνα, τους Καμαρά Μπουχαλάκη στα χαφ, τους Φετφατζίδη, Βρουσάι στις πτέρυγες και τον Φορτούνη πίσω από τον Τζούρτζεβιτς. Πολύ γρήγορα ήρθε και το 2ο τέρμα, όταν ο Φορτούνης, όπως και στο πρώτο φιλικό, έτσι και σήμερα σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα, για το 2-0., ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Καμαρά, μετά από ασίστ του Βρουσάι, με δυνατό σουτ να κάνει το 3-0

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Μαρτίνς πέρασε στο παιχνίδι και τον Μάνο, αντί του Σάλιακα, ενώ στο 80 ‘ και ο Ευαγγέλου έκανε ντεμπούτο, αντί του Ένγκελς. Στο 85’ ο Φορτούνης έχασε την ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα,  όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Βέργος, που είχε αντικαταστήσει τον Τζούρτζεβιτς, έκανε με κεφαλιά το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Βρουσάι με εξαιρετική προσπάθεια.