ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πέρασε άνετα, σε γήπεδο χωράφι και με τα ΜΑΤ να παίζουν ξύλο στις εξέδρες (video)

Ενα ματς ειδικών συνθηκών αποδείχθηκε το παιχνίδι κυπέλλου του Ολυμπιακού με αντίπαλο την Παναχαϊκή, στην Πάτρα.

Οχι λόγω της δυναμικότητας της αντιπάλου των ερυθρόλευκων, αλλά για εξωαγωνιστικούς λόγους. Κάτι το γήπεδο που ήταν χωράφι, κάτι τα επεισόδια που έγιναν με τα ΜΑΤ να χτυπούν κόσμο στις εξέδρες και να χρησιμοποιούν δακρυγόνα, με αποτέλεσμα την διακοπή του ματς για 15 λεπτά, έφταναν για να απορυθμίσουν την κατάσταση.

Ο Ολυμπιακός με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε με 2-0 της Παναχαϊκής, με γκολ των Τοροσίδη και Ναουέλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με την Παναχαϊκή, με τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα οι Μιράντα και Μεριά, με τον Τσιμίκα αριστερά και δεξιά τον Τοροσίδη. Στο κέντρο ο Γκιγιέρμε με το Νάτχο, ο Ναουέλ πίσω από τον επιθετικό, τον Μάνο και οι Βρουσάϊ και Ανδρούτσος στα επιθετικά άκρα.
Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 17’ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ενστικτωδώς έδιωξε με το στήθος ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής, Σούλης.
Στο 22’ ο Μάνος με πλάτη στο τέρμα και ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, επιχείρησε να ξεφύγει, όμως του έφυγε το κοντρόλ.
Στο 25’ ο Τσιμίκας ανατρέπεται από τον Ντάσιο μέσα στην περιοχή, ο ρέφερι δεν δίνει το πέναλτι, στην συνέχεια σου του Γκιγιέρμε, άουτ.

Το καθαρό πέναλτι που δε δόθηκε στον Τσιμίκα (vid)

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο 38’ από στημένη φάση. Ο Ναουέλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τοροσίδης πήδηξε ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Το 0-1 του Τοροσίδη επι της Παναχαϊκής (vid)

Στο 42’ σουτ του Τοροσίδη έφυγε άουτ.

Στο 52’ διμοιρία των ΜΑΤ εισέβαλε στην εξέδρα και άρχισε να χτυπά, χωρίς λόγο και αιτία, κόσμο. Εκανε χρήση δακρυγόνων και το παιχνίδι διεκόπη για 15 λεπτά.

Πρόκληση της αστυνομίας με άνευ λόγου πέσιμο!

Στο 70′ ο Ολυμπιακός έκανε δύο τα τέρματά του με τον Ναουέλ να βρίσκει την μπάλα μπροστά του, μετά από προσπάθεια κεφαλιάς του Μάνου και με ξερό σουτ να πετυχαίνει το 2-0.

Άνοιξε λογαριασμό ο Ναουέλ (vid)

Στο 75′ ο Μάνος σούταρε, στην αγκαλιά του Σούλη και ένα λεπτό αργότερα έδωσε την θέση του στον Βοϊλη.

Στο 80′ ο Φετφατζίδης πήρε τη θέση του Νάτχο.

Στο 83΄ ο Μασούρας μπήκε στη θέση του Ναουέλ.