OLYMPIACOS BC

Πέρασε από το Λαύριο, αγωνία για Στρέλνιεκς

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός, που πέρασε από το Λαύριο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 84-68, όμως αγωνιά για την κατάσταση της υγείας του Γιάνις Στρέλνιεκς.

Το Λαύριο μπήκε καλά στην αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα, όμως μετά το 8-5 του 3’, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και πέρασε μπροστά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-22.

Με την αρχή της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά σε διψήφια τιμή. Το Λαύριο επέστρεψε και μείωσε στους 6, όμως οι Πειραιώτες με τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις «άνοιξαν» εκ νέου την ψαλίδα, με το ημίχρονο να βρίσκει τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο +13, 30-43.

Με την αρχή της επανάληψης, ο Ολυμπιακός έδειξε να θέλει να «τελειώσει» από νωρίς την αναμέτρηση, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα περισσότερο, με το Λαύριο να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι η τρίτη περίοδος τελειώσε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 43-67.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να χαμηλώνει τους ρυθμούς του και να δίνει την ευκαιρία στο Λαύριο να μειώσει. Έτσι οι Πειραιώτες πήραν το «διπλό» στην έδρα του Λαυρίου με τελικό σκορ 68-84.

19 πόντους και 14 ριμπάουντ είχε ο εντυπωσιακός Παπαπέτρου, με τον Μιλουτίνοφ να ακολουθεί με 14, τον Μπράουν με 12, τον Μακλίν με 11 και τον Σπανούλη με 10 και 6 ασίστ. Για το Λαύριο, 13 πόντους είχε ο Μουρ και 12 ο Ουίγκινς