ΒΟΛΕΪ

Πρόκριση με… σκούπισμα

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Volleyleague, εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα και από το Βραχάτι, επικράτησαν του Παμβοχαϊκού με 3-1 και με 2-0 νίκες, πήραν το εισιτήριο για τους 4’, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά.

Το πρώτο σετ πήγαινε με τις δύο ομάδες πόντο – πόντο, μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8, 16-15). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 3-0, προηγήθηκε με 19-16, κρατώντας το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου σετ (21-25). Αμφίρροπη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, όμως αυτή τη φορά ήταν οι γηπεδούχοι που επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα του τρίτου σετ, όπου και προηγήθηκε με 2-7, 13-16 και 17-22, με το 21-25 να έρχεται φυσιολογικά.  Όσον αφορά το τέταρτο σετ, ήταν πιο κλειστό, όπως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πρώτο λόγο, με το 21-25 να «σφραγίζει» την νίκη με 3-1 και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Μετά τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ δεν είναι εύκολο να παίζεις εκτός έδρας και να είσαι “φρέσκος”. Ξέραμε ότι δεν θα είναι ένα συνηθισμένο παιχνίδι. Ο Παμβοχαϊκός είναι από τις ομάδες που έχουν κακά τεχνικά στοιχεία αλλά βρήκαμε τις λύσεις ώστε να πάρουμε τη νίκη και να κλείσουμε αυτή τη σειρά των αγώνων. Όλες οι ομάδες θέλουν να κερδίσουν τον Ολυμπιακό αλλά εμείς είμαστε πάντα προετοιμασμένοι. Πλέον αρχίζουμε να σκεφτόμαστε τις υποχρεώσεις του επόμενου μήνα όπου έχουμε να παλέψουμε για δυο ακόμα τίτλους που είναι και οι βασικοί μας στόχοι από την αρχή της χρονιάς. Πρώτα θέλουμε να κερδίσουμε το κύπελλο την επόμενη εβδομάδα και μετά και το πρωτάθλημα».

Tα σετ: 1-3 σε 1:46, 21-25 (25΄), 25-23 (27΄), 21-25 (27΄), 21-25 (27΄)