ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σαν σήμερα πριν 19 χρόνια το απίστευτο 4-7 της Νεάπολης (vid)

Προβολές άρθρου: 242

Ήταν 12 Ιανουαρίου 1999 όταν το γήπεδο της Νεάπολης θύμισε ένα κράμα…. Ανφιλντ και Ολντ Τράφορντ, με τον Ολυμπιακό να περνά από την Νίκαια με το… αγγλικό 7-4 επί του Ιωνικού, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη που θα έχει η αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 15’ ο Μουτσοντρίγκο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Άντζα, ανοίγοντας το σκορ για τον Ιωνικό. Στο 30’ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Καραπιάλη σε 1-1, όμως η ομάδα της Νίκαιας είχε άμεση απάντηση, καθώς ένας λεπτό αργότερα, ο Νταρακλίτσης έβαλε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους με 2-1.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ιωνικός θα κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός… δαιμονίστηκε (!) και με τρία γκολ από το 40 και μετά, μετέτρεψε το 2-1  σε 2-4!  Η αρχή έγινε στο 42’, όταν ο Γεωργάτος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι (και την αποβολή) που κέρδισε από τον Κλάεβιτς ο Γιαννακόπουλος, ενώ ο Στελάρας ήταν αυτός που στο 44  έκανε το 2-3, για να έρθει στο 45’ ο Νινιάδης να πετύχει το 2-4.

Πλέον το β’ μέρος μετατράπηκε σε ερυθρόλευκος περίπατο, με τον Ίβιτς στο 54’ να πετυχαίνει το 2-5. Ο Φϊλης στο 56’ μείωσε σε 3-5, για να έρθει και πάλι ο Γιαννακόπουλος στο 65’ να πετύχει το 3-6. Ο Αφεντουλίδης στο 80’ μείωσε σε 4-6 για να κλείσει το σκορ ο Οφορίκουε στις καθυστερήσεις, με τον Πίπη να διαμορφώνει το τελικό 4-7.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Πουρλιοτόπουλος, Παχατουρίδης, Κλάεβιτς, Ξανθόπουλος, Φίλης, Νταρακλίτσας, Αφάς (81 Τσόπτσης), Μπρούστερ, Φρούσσος (56 Αφεντουλίδης), Δεληγιάννης, Μουτσοντρίγκο (66 Σταμπουλής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Αμανατίδης (46 Μαυρογενίδης), Γεωργάτος, Καραταϊδης, Αντζας, Πουρσανίδης, Γιαννακόπουλος, Καραπιάλης (69 Οφορίκουε), Τζόρτζεβιτς, Ιβιτς (63 Γκόγκιτς), Νινιάδης.