OLYMPIACOS BC

Σαρωτικός Ολυμπιακός, παρά τις ελλείψεις, ισοπέδωσε την Μάλαγα

Ανέβηκε πριν 2 μήνες // Προβολές άρθρου: 0

Ο Ολυμπιακός απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ απέναντι στην Μάλαγα, παρά τις απουσίες των διεθνών και επικράτησε με 94-77.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ακολούθησαν πιστά το πλάνο του προπονητή τους, έτρεχαν με την πρώτη ευκαιρία στο παρκέ και πίεσαν εκπληκτικά στην άμυνα, αναγκάζοντας την Μάλαγα σε ήττα με -17.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν για ακόμα μια φορά ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους και 9 ασίστ, με τον Αξέλ Τουπάν να προσθέτει 19 πόντους και τον Ζακ Λεντέι 16.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στη διάθεσή του τους επτά διεθνείς (Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ, Βεζένκοφ, Στρέλνιεκς, Τίμα), ουσιαστικά στα χέρια του υπήρχαν πέντε δωδεκαδάτοι (Τολιόπουλος, Σπανούλης, Τουπάν, ΛεΝτέι και Μπόγρης), οι βοηθητικοί (Στεφανίδης, Στυλιανού, Μιλόσεβιτς, Χάρις, Τσάπμαν, Λαμπρόπουλος) κι ο νεαρός Ποκουσέφσκι. Και όμως, η εικόνα των Πειραιωτών ήταν στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης εξαιρετική, με τον 29χρονο Κλιντ Τσάπμαν που δεν έχει παίξει ποτέ σε καλό επίπεδο στην καριέρα του, να κερδίζει τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα.

(video) Μάλαγα-Ολυμπιακός highlights Α’ ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι, όμως με τον Μάνι Χάρις και τον Βασίλη Σπανούλη να βρίσκουν λύσεις, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο, «τρέχοντας» ένα επιμέρους 10-2 (18-17 5’), ενώ πέρασε και μπροστά με 20-24 λίγο αργότερα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, όμως ο Σπανούλης ήταν εκεί και να κρατήσει τον Ολυμπιακό μπροστά. Τελικό σκορ πρώτης περιόδου 29-31.

Με τον Λεντέι να βρίσκει 5 σερί πόντους, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (29-37 13’). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έφτασαν στο +11 31-42 με την είσοδο του Τολιόπουλου, όμως η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε στους 4 (40-44 18’) με καλάθι του Ρόμπερτς, με τον Τουπάν να δίνει τη λύση με τρίποντο. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +7, 40-47.

(video) Μάλαγα-Ολυμπιακός Highlights Β’ ημίχρονο

Με την αρχή της επανάληψης η Μάλαγα μείωσε στον πόντο με 50-51(23’), ενώ πέρασε και μπροστά με 52-51 λίγο αργότερα. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, όμως ο Μπράιαν Ρόμπερτς με συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 62-59. Οι Πειραιώτες με σερί 6-0 απάντησαν για το 62-65 (27’). Οι Ισπανοί με τον Σουάρεθ έκαναν το 65-65, όμως ο Ολυμπιακός με καλές επιθέσεις έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 με 67-72 χάρη σε τρίποντο του Τουπάν.

Ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10 (67-77 και στη συνέχεια στο +14, με την Μάλαγα να δέχεται σερί 9-0 στην τέταρτη περίοδο (36΄). Το πρώτο καλάθι των Ισπανών στην περίοδο ήταν από τον Ουίλτζερ στα 5:36, με την Άμυνα του Ολυμπιακού να είναι σε υψηλό επίπεδο. Ο Ολυμπιακός με τον Ποκουσέφσκι να έχει περάσει και εκείνος στο παρκέ κρατούσε το προβάδισμα σε διψήφιες τιμές, φτάνοντας μάλιστα στο +16 με ακόμα ένα τρίποντο από τον Λεντέι (75-91 39’). Το τελευταίο λεπτό ήταν διαδικαστικό, με τον Ολυμπακό να παίρνε τη νίκη με τελικό σκορ 77-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-31, 40-47, 67-72, 77-94

Τα πλήρη στατιστικά του Ολυμπιακού (pic)