OLYMPIACOS BC

Στο β’ ήταν… Θρυλέων

Για 40 λεπτά η αναμέτρηση του ΣΕΦ, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Προμηθέα ήταν ντέρμπι, όπως έδειχνε τα 48-47 της ανάπαυλας. Στο β’ μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν… αγριεμένοι και με το εντυπωσιακό 104-69 (επιμέρους σκορ 56-22!), έκλεισαν με το… δεξί, την κανονική περίοδο της Basket League.

Αρκετά μέτριο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, απόρροια και του βαθμολογικά αδιάφορου της αναμέτρησης, με το Προμηθέα να προηγείται με 8-12 στο 3’. Οι «ερυθρόλευκοι», με όπλο τα τρίποντα πέρασε μπροστά με 21-20 στο 8’, με τον Προμηθέα, όμως, να τρέχει ένα 1-8 μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, για το 22-28.

Μάλιστα, οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα μια στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου (33-40 στο 15’), για να ακολουθήσει, όμως, ένα «ερυθρόλευκο» 8-0 για το 41-40, με τον Ολυμπιακό να κρατά την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου, μέχρι την ανάπαυλα (48-47).

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε αρκετά πιο συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το 10-1 στ πρώτα τρία λεπτά, που έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (58-48). Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, με τους Μακλίν και Ουίλτζερ (3 τρίποντα!) να ανεβάζουν το σκορ στο 69-48, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 25 πόντους (77-52), χάρη σε ένα εκπληκτικό 29-5!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο, με τον Σφαιρόπουλο να ρίχνει στο παρκέ τους Τολιόπουλο, Αρσενόπουλο και Τσουμάνη, τον Ολυμπιακό, όμως, να συνεχίζει να… πυροβολεί. Οι πιτσιρικάδες αποδείχθηκαν… λίρα 100, με το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ολοκληρώνει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του, για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, όπως δείχνει το τελικό 104-69.

Καταπληκτικός ο Κάιλ Ουίλτζερ, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 6/10 τρίποντα. 17 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Μπόγρης, 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ είχε ο Σπανούλης, ενώ 10 πόντους είχε και ο Μακλίν. Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει στον Τσουμάνη, που είχε 7 πόντους σε 11’27. Για τον Προμηθέα, 18 πόντους είχε ο Πράδερ.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69