OLYMPIACOS BC

Στον τελικό ο Θρύλος με φοβερό ΛεΝτέι

Ανέβηκε πριν 11 μήνες

Έχοντας έναν ΛεΝτέι που θύμιζε… Ντάνκαν (!), ο Ολυμπιακός επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-93 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, που θα αντιμετωπίσει την Ούνικς Καζάν. Ο Αμερικανός άσος βρέθηκε σε… δαιμονισμένη κατάσταση, κάλυψε την απουσία των Σπανούλη, Παπανικολάου και μετά την 30αρα στο Ρέθυμνο, φόρτωσε με 31 πόντους και το καλάθι της Χάποελ, με τον Μπλατ να… τρίβει τα χέρια του από το… λαβράκι που έφερε στον Πειραιά.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 12 πόντους, μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά και τον Ολυμπιακό να παίζει αρκετά με τον Ζακ Λεντέι, μέσα από την ρακέτα. Από εκεί και πέρα, όμως, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα 6-0, με την Χάποελ να ξεφεύγει με 12-18 και τον Μπλατ να καλεί σε τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Ισραηλινού τεχνικού απέδωσαν , με τον Ολυμπιακό να… σφίγγει την άμυνα του, τον Γκος να ισοφαρίζει σε 26-26 στο 9’, όμως και πάλι οι τυπικά φιλοξενούμενοι, με ένα 0-5 στο τελευταίο λεπτό, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 26-31.

Ο ΛεΝτέι συνέχισε να είναι ο πιο αποτελεσματικός παίκτης του Ολυμπιακού και στην β’ περίοδο, καθώς με γκολ – φάουλ στο 13’, μείωσε σε 33-36, με τον ίδιο να φτάνει τους 10 πόντους, ενώ με τον ίδιο τρόπο, έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες στο 16’ (42-40), ενώ με τρίποντο του Γκος, η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους (45-40), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 51-45.

Με δύο τρίποντα  του Στρέλνιεκς, για το 57-48, ξεκίνησε η 3η περίοδος, ενώ ακόμα ένα γκολ – φάουλ του Λεντέι, έφερε τον Ολυμπιακό σε διψήφια διαφορά (62-51 στο 22’). Οι Ισραηλινοί, με έναν… καυτό Φελντέιν, επέστρεψαν στο παιχνίδι, μειώνοντας στους τρεις στο 25’ (68-65),  με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού, να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, με 68-70 στο 27’ και την Χάποελ να το διατηρεί μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (76-77), επιστρέφοντας από το -11.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 81-79 και την Χάποελ να απαντά με ένα 0-5 για το 81-84, με τους Ισραηλινούς, μάλιστα, να προηγούνται με 84-89, αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ.  Για ακόμα μία φορά, οι φωνές του Ισραηλινού… ξύπνησαν τους «ερυθρόλευκους»,  με τον ΛεΝτέι να ισοφαρίζει σε 90-90, 80’’ πριν το φινάλε, τον Πρίντεζη με «χουκ» να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στα 35’’ (92-90), τον Γκος να αστοχεί σε 2 βολές, τον Μπαρ σε τρίποντο από την γωνία και τον ΛεΝτέι να… σφραγίζει την νίκη του Ολυμπιακού, με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την φιλική νίκη επί της Χάποελ με 94-93 (με τρίποντο του Φελντέιν στην εκπνοή)  και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά της Κρήτης.

Απίστευτος ο Ζακ Λεντέι, που τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Γκος να προσθέτει 20… αθόρυβους πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά, ο… καυτός Φελντέιν, παραλίγο να νικήσει… μόνος του τους Πειραιώτες, σταματώντας στους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  26-31, 51-45, 76-77, 94-93

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 20 (3 τρ., 6 ασ.), Τουπάν 5 (1), Τολιόπουλος, Τίμα, Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 6 (2), Βεζένκοβ 12 (2 τρ., 9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (7 ριμπ.), Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι 31 (9/13 δίποντα, 13/16 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ σε 29:14)

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (4 ασίστ), Ελιγιάχου 4, Τιμόρ 6 (1), Φελντέιν 30 (6), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17 (13 ριμπ.), Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2