ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό ο Θρύλος

Την ευκαιρία να κατακτήσει ακόμα ένα κύπελλο έχει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 της εξαιρετικά σκληροτράχηλης ομάδας της Θήρας και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Πανναξιακός – Ηλυσιακός.

Η ομάδα της Θήρας, όντας γηπεδούχος, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα με 3-5, με τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με ένα 5-0 για το 8-5. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συνέχισαν να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα σε όλο το υπόλοιπο πρώτο σετ,, άλλοτε εύκολα (13-9) και άλλοτε δυσκολότερα (22-21), με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν ένα τελευταίο 3-0 για το 25-21 και το 1-0.

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (9-10), τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ξεφύγει (16-14), την Θήρα, όμως, να απαντά άμεσα (16-17) και να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (20-23). Κάπου εκεί, όμως, φάνηκε η διαφορά εμπειρίας ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 8-3 για το 28-26 και το 2-0.

Παρά τον τρόπο της απώλειας του δεύτερου σετ, η ομάδα της Θήρας συνέχισε να αποδεικνύεται… σκληρό καρύδι για τον Ολυμπιακό (10-10) και παρά το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν να… τελειώνουν το ματς (18-13), η τυπικά γηπεδούχος ομάδα έκανε αυτό που έδειχνε… ακατόρθωτο και με ένα επιμέρους σκορ 4-12 (!), έκανε το 22-25, μειώνοντας σε 2-1.

Πλέον η Θήρα είχε και την ψυχολογία με το μέρος της, μετά την κατάκτηση ενός σετ που έδειχνε χαμένο. Ο Ολυμπιακός, όμως, είναι μεγάλη ομάδα, ακριβώς γιατί ξέρει να αντιδρά στα δύσκολα, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν τα ηνία του τέταρτου σετ, από την αρχή μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο 25-21 και την νίκη – πρόκριση με 3-1.

Τα σετ: 25-21, 28-26, 22-25, 25-21