ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στον τελικό του Final 4 της Κ17 ο Θρύλος

Στον τελικό του Final 4 της Σουπερ Λιγκ Κ17 προκρίθηκε ο Ολυμπιακος, μετά την νίκη του με 2-0 επί της αντίστοιχης ομάδας της Ξάνθης, στην διοργάνωση που διεξάγεται στο Αγρίνιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς «ερυθρόλευκων», ο Κώστας Μούγιος, που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Η αρχή έγινε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν και ο Μούγιος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης και νίκησε τον Γκάρα για το 1-0, ενώ στο 9’ ο ίδιος παίκτης παραλίγο να διπλασιάσει, τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά της ομάδας του. Στο 35’ ο Φάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, από το ύψος της μικρής περιοχής, για να έρθει και πάλι ο Μούγιος, στις καθυστερήσεις, μετά από αντεπίθεση και ασίστ του Φέκκα, να νικήσει με προβολή τον Γκάρα, για το 2-0.

Στην επανάληψη η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της και έχασε ευκαιρίες, με τους Γκατσόγια στο 49 και Πασσαλή στο 60’, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που… άγγιξε το 3-0 στο 76’, με το δοκάρι να σταματάει την προσπάθεια του Μαρτίνη, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

ΞΑΝΘΗ (Μπερδέλης Κωνσταντίνος): Γκάρας, Ποδάρας (56’ Μανίσογλου), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης, Γραβάς (78’ Γκασιμπαγιαζίδης), Πασσαλής (70’ Τσιτσεκίδης), Γκατζογιάς (83’ Ισμέτογλου), Φακής, Τσιλιγγίρης (53’ Κοτόπουλος), Κακουλίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνς, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουίδης, Γλυνός, Μούγιος (76’ Κοτσιανούλης), Νικόλης (81’ Τασιάς), Μπουλάρι (77’ Ζαχαράκης), Φέκκας (90’ Ντότης), Γεωργαντής (67’ Τσακίρης)