ΒΟΛΕΪ

Θριαμβευτικά στους 16 του CEV Cup

Ανέβηκε πριν 2 εβδομάδες // Προβολές άρθρου: υπό ενημέρωση

Στους 16 του CEV Cup και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο, βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και από την Λευκορωσία, επικρατώντας της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ με 3-2 και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 3-0 του πρώτου αγώνα στο κλειστό του Ρέντη, πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης, με δύο νίκες.

Μετά και την «καθαρή» νίκη του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός ήθελε δύο σετ στην Λευκορωσία για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, με την Σαχτιόρ, πάντως, να του κάνει την ζωή… δύσκολη, φτάνοντας στην άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ, με 25-18.

Η απώλεια του σετ… θορύβησε τους «ερυθρόλευκους» και αυτό φάνηκε στην συνέχεια της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό, όχι μόνο να φτάνει στην ισοφάριση, με 27-29, αλλά και να κατακτά και το… χρυσό δεύτερο σετ, με 24-26, παίρνοντας το προβάδισμα με 1-2, αλλά, το κυριότερο, την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Η κατάκτηση του δεύτερου σετ και παράλληλα η πρόκριση στον επόμενο γύρο, όπως ήταν λογικό, έφερε μια χαλάρωση στο τέταρτο σετ, με την Σαχτιόρ να το κατακτά με 25-20, οδηγώντας το ματς στο tie break. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν ξεκάθαρα ανώτερη ομάδα από τους Λευκορώσους και θα ήταν αμαρτία να μην γυρίσει  με την νίκη από το Σόλιγκορσκ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν σοβαροί στο πέμπτο και τελευταίο σετ, το οποίο και κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση (8-15), φτάνοντας στην νίκη με 2-3.

Τα σετ: 2-3 σε 1:54, 25-18 (21′), 27-29 (29′), 24-26 (27′), 25-20 (24′), 8-15 (13′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 27-29

3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 24-26

4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-20

5ο σετ: 2-5, 5-10, 7-12, 8-15

Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.),  Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμαντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά το τέλος του αγώνα, τα εξής: «Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά».