ΒΟΛΕΪ

Θρυλική πρόκριση!

Την πρόκριση του στις 8 κορυφαίες ομάδες του Challenge Cup, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Οι κορίτσαροι του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέρασαν και από την Ρουμανία, διπλασίασαν τις νίκες τους επί τις Ταργκοβίστε και με το θριαμβευτικό υπέρ τους 1-3, πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

«Ερυθρόλευκο» και άνετο προβάδισμα!

Στο πρώτο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 χάρη σε τρεις διαδοχικούς άσσους της Σάσκια Χίπε ενώ πήγε με +5 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα έφτασαν στο σετ μπολ (17-24) με τον πρώτο χρόνο της Γιώτα και με μπλοκ της ίδιας πήραν το σετ με 25-17 και το προβάδισμα με 1-0.

Ισοφάρισε η Ταργκοβίστε

Στο δεύτερο σετ, η Ταργκοβίστε προσπάθηκε να αντιδράσει και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός πήγε με -6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ, έμεινε στο 22-16 στην συνέχεια και η Ταργκοβίστε έφτασε στο 25-16 με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Άμεση «απάντηση» του Θρύλου!

Στο τρίτο και εξίσου καθοριστικό σετ, ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο αλλά ήταν πιο κλειστό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Στο 17-17 καταγράφηκε η τελευταία ισορροπία αφού με δυο σερί πόντους η Στέλλα Χριστοδούλου (με επίθεση και άσσο) σημείωσε το 17-19. Οι «ερυθρόλευκες» οδηγούσαν το σκορ αλλά η Ταργκοβίστε παρέμενε κοντά για να γράψει το 22-19 υπέρ του Ολυμπιακού η Πολ με μπλοκ και το 23-19 με τον ίδιο τρόπο η Χίπε! Με επίθεση της Πολ ο Θρύλος  έφτασε στο 25-21 και έκανε το 2-1 στα σετ.

Και συνεχίζει στους «8»!

Με δεδομένο ότι χρειαζόταν ένα σετ για να προκριθεί και έχοντας επιβάλει το παιχνίδι του, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 4ο σετ. Προηγήθηκε γρήγορα με

4-1 και έφτασε στο 17-11 μετά από επίθεση της Χίπε. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα (13-17, 14-18, 17-20) και παρότι μείωσε σε 19-20 η Ταργκοβίστε κράτησε την ψυχραιμία του. Με μπλοκ η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε το 21-19, και ακολούθησε το 22-20 με επίθεση της Πολ. Η Ταργκοβίστε ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 22-22 αλλά η συνέχεια ανήκε εξ’οκλοκλήρου στον Ολυμπιακό που έτρεξε ένα 3-0 σερί και έφτασε στη νίκη. Αρχικά η Πολ σημείωσε το 22-23 και στη συνέχεια μετά από εξαιρετική και πολύ σπουδαία άμυνα της καθοριστικής Ειρήνης Κοκκινάκη, η Χίπε έγραψε το 24-22! Ακολούθησε ο άσσος της Χίπε για το 25-22 με το οποίο ο Θρύλος «σφράγισε» τη νίκη με 3-1 σετ και την σπουδαία πρόκριση στους «8» του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκες» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους «4» κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Πφέφιγκεν (Ελβετία) -Μπακάου Ρουμανίας (Ρουμανία) και θα μάθουν τον αντίπαλό τους την Τετάρτη (7/2).