ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θρυλικός Φορτούνης… πάτησε την Μπέρνλι

Έχοντας έναν Κώστα Φορτούνη από… άλλο πλανήτη, ο Ολυμπιακός… τσάκισε την Μπέρνλι, με τους «ερυθρόλευκους», παρά το… στραβό πρώτο 45λεπτο, να επικρατούν με 3-1 και να κάνουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης.

Ο αρχηγός του Θρύλου ήταν συγκλονιστικός, καθώς σημείωσε δύο τέρματα, φτιάχνοντας το τρίτο, παίρνοντας την ομάδα του από το χέρι, οδηγώντας την ένα βήμα από τους ομίλους του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρωταγωνιστές, τον Ολυμπιακό και τον Σλοβένο διαιτητή Σλάβκο Βίντσιτς, που με τις αποφάσεις του, σήκωσε το «Καραϊσκάκη» στον αέρα, αρνούμενος τον καταλογισμό, όχι ενός αλλά δύο πέναλτι!

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ανεβάζουν, σταδιακά την απόδοση τους και στο 19’, ο Κώστας Φορτούνης, με καταπληκτικό κτύπημα φάουλ, νίκησε τον Χίτον, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, η ομάδα του Πειραιά θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 28’, όταν ο Λονγκ κράτησε καθαρά τον Ποντένσε, εντός μεγάλης περιοχής, όμως ο Βίντσιτς έδειξε «παίζεται». Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Σλοβένος δεν αποδείχθηκε τόσο… κιμπάρης, καθώς έδειξε την άσπρη βούλα σε σπρώξιμο του Καμαρά στον Γουντ. Την μπάλα έστησε στα 11 βήματα ο παθών, που νίκησε τον Γιαννιώτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, το φαρμακερό γύρισμα του Λάζαρου από τα δεξιά, δεν βρήκε τον Γκερέρο.

Στο 44’ ο Βίντσιτς κατάφερε και πάλι να σηκώσει θύελλα διαμαρτυριών, όταν ήταν ο μοναδικός που δεν είδε το χέρι του Τέιλορ σε γύρισμα του Φορτούνη, ενώ στις καθυστερήσεις, το φάουλ του Φορτούνη (παράβαση που κέρδισε ο Καμαρά), βρήκε στα σώματα και πέρασε σε κόρνερ, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Στην ανάπαυλα ο Πέδρο Μαρτίνς ηρέμησε τους παίκτες του και αυτό φάνηκε με την έναρξη της επανάληψης. Στο 46’ το σουτ του Μπουχαλάκη απείλησε τον Χίτον και δύο λεπτά αργότερα, ο Έλληνας μέσος… κτύπησε. Ήταν το 48’, όταν και μετά από φάουλ από τα δεξιά του Φορτούνη, ο Μπουχαλάκης νίκησε στον αέρα την άμυνα της Μπέρνλι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 2-1.

Πλέον το γήπεδο είχε… κατηφορίσει, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για ένα τρίτο γκολ, το οποίο δεν ήρθε στο 57’, όταν ο Χϊτον μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Φορτούνη, ήρθε, όμως, δύο λεπτά αργότερα. Ήταν το 59’, όταν και ο Καμαρά… εξιλεώθηκε για το πέναλτι της ισοφάρισης, καθώς το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε ξεκάθαρα στο χέρι του Γκίμπσον, με τον Βίντσιτς να μην μπορεί και αυτή τη φορά, να μην δώσει το πέναλτι, αλλά και την δεύτερη κίτρινη στον παίκτη της Μπέρνλι. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε και με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Μάλιστα, στο 63’, λίγο έλειψε να έχουμε και ένα τέταρτο τέρμα, όταν και ο Ποντένσε κέρδισε την κόντρα, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Χίτον, ενώ στο 69’ η κεφαλιά του Μπουχαλάκη, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, πέρασε άουτ.

Στο 73’ και πάλι ο καταπληκτικός Φορτούνης βρήκε τον Γκερέρο, με τον Ισπανό να κάνει το πλασέ, την μπάλα όμως να… γλύφει το δεξί δοκάρι του Χίτον, με τον πορτιέρε των Άγγλων να μπλοκάρει και το μακρινό σουτ του Ποντένσε στο 76’.

Τίποτα δεν άλλαξε στα υπολειπόμενα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το υπέρ του 3-1 και να αποκτά σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας, επί αγγλικού εδάφους.

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Γιαννιώτης – Ομάρ, Βούκοβιτς, Μιράντα, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Καμαρά – Λάζαρος (84’ Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (88’ Φετφατζίδης), Ποντένσε – Γκερέρο

Μπέρνλι (4-4-2): Χίτον – Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66’ Λένον)– Τέιλορ, Κορκ, Χέντρικ, Γκούντμουντσον (76’ Βόουκς) – Μπαρνς, Γουντ (62’ Ταρκόφσκι)