ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρύλος 4Χ4

Ακόμα μία νίκη, την τέταρτη σε ισάριθμες αγωνιστικές, σημείωσε ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να έρχονται με… φόρα από τον θρίαμβο και την πρόκριση εις βάρος της Κόμλο και να διασύρουν τον Φοίβο Συκεών με 34-19.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται για τελευταία φορά στο 6:40 με 4-5. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος με ένα 7-0 σερί έφτασε στο 11-5 στο 16’. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν εκ νέου σταματώντας το σερί του Ολυμπιακού και μείωσαν σε 11-6 με τον Μέτση στο 16:20. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα «απάντησε» άμεσα και μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Τζηράς διαμόρφωσε το 12-6. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον  Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό, να πηγαίνει με +5 μπροστά στο ημίχρονο και σκορ 17-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και διεύρυναν το προβάδισμα σε διψήφιους αριθμούς, με τον Καραμπουρνιώτη να πετυχαίνει το 24-14 στο 39:10. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα έγραψε το 25-14 για τον Ολυμπιακό που λειτουργούσε εξαιρετικά και είχε «κλειδώσει» ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης. Ο Μπούμπαλο στο 47:58 αύξησε στο +14 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 29-15 και στο 54:20 διαμόρφωσε το 31-17 για το +15. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και ο Θρύλος έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 34-19.