OLYMPIACOS BC

Τι Βιτόρια, τι Μόσχα, τι Βελιγράδι…

Συνήθως το… αδελφικό χαστούκι είναι αυτό που πονάει πιο πολύ και κάτι τέτοιο συνέβη σήμερα στο Βελιγράδι, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει ακόμα μία εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον Ερυθρό Αστέρα με 89-78, κάνοντας ένα τεράστιο πισωγύρισμα στην προσπάθεια του να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει play off.  Οι «ερυθρόλευκοι», αν και για 20 λεπτά έδειχναν… χλωμοί (βρέθηκαν πίσω με 13 πόντους), με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, γύρισαν  το εις βάρος τους αποτέλεσμα, αποκτώντας προβάδισμα 8 πόντων με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όμως από εκεί και πέρα η εμφάνιση του Ολυμπιακού θύμιζε… Βιτόρια,  με τον Αστέρα να ολοκληρώνει το τελευταίο δεκάλεπτο με 32-15 (!) και να παίρνει την νίκη με 89-78, την πρώτη του επίσημη απέναντι στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μυαλωμένα το παιχνίδι, σκοράροντας σε όλες τις πρώτες του επιθέσεις, παίρνοντας ένα γρήγορο προβάδισμα με 6-10, όμως ο Αστέρας απάντησε με ένα προσωπικό 7-0 του Ντάγκουμπιτς και ένα δίποντο του Λε Σο για το 15-10, με τους Σέρβους να τρέχουν ένα 9-0, το οποίο έσπασε το τρίποντο του Ρόμπερτς (15-13). Ο… βομβαρδισμός εκατέρωθεν συνεχίστηκε, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Αστέρα μπροστά με 24-20.

Ένα καλάθι του Όμιτς, στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου, έφερε για πρώτη φορά τον Αστέρα στο +7 (28-21), για να ακολουθήσει το τρίποντο του Ένις για το 31-21. Το επιθετικό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» του Πειραιά συνεχίστηκε, με το ημίχρονο να τελειώνει με τους Σέρβους να έχουν ένα προβάδισμα εννέα πόντων (43-34).

Ο Ολυμπιακός μείωσε γρήγορα στους 4 πόντους, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (45-41), όμως μόλις στο 23’ ο Σπανούλης χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του. Αυτή η εξέλιξη, όμως, μάλλον… πείσμωσε τους Πειραιώτες, που με τους Παπανικολάου και Ρόμπερτς μείωσαν στον πόντο (47-46), όμως και πάλι οι Σέρβοι βρήκαν σουτ από μακριά και με ένα 6-0 ξέφυγαν με 53-46. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε παλμό καθώς γύρισε εκ νέου το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ με 57-58, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 57-63, χάρη σε ένα επιμέρους 10-22 στα επτά τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους, με το ξεκίνημα της τελευταία περίοδο, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Γιάνκοβιτς έφερε το παιχνίδι στον πόντο (67-68) και ο Λεσόρτ έβαλε και πάλι μπροστά τους Σέρβους με 69-68, έξι λεπτά πριν το φινάλε, με τον Αστέρα να τρέχει ένα σερί 8-0 από το 61-68. Ένα γκολ – φάουλ του Σπανούλη στα 4.52 πριν το τέλος έφερε το ματς στα ίσα (71-71), όμως ακολούθησαν πέντε πόντοι από πλευράς γηπεδούχων γι το 76-71, με το επιμέρους σκορ για τον Αστέρα να είναι 15-3! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να τα… σπάνε, με την διαφορά, όχι μόνο να μην πέφτει, αλλά όλο και να ανεβαίνει… κλειδώνοντας στους 11 πόντους, όπως δείχνει το τελικό 89-78, που ρίχνει τον Ολυμπιακό στο 13-7 και τον Αστέρα να ανεβαίνει το 8-12.

Σπανούλης (16 πόντοι), Ρόμπερτς (14), Παπανικολάου (12) και Ουίλτζερ (10), ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για τον Αστέρα, ο Ένις… σκότωσε τους Πειραιώτες με 21 πόντους, έχοντας από 4/6 δίποντα και τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-34, 57-63, 89-78