ΠΟΛΟ

Την… βούλιαξε και το σηκώνει το Σάββατο

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν.. .παρέλαση και στον Λαιμό, επικράτησαν της Βουλιαγμένης με 8-3, έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών και το Σάββατο, στο Παπαστράτειο, μπροστά στον κόσμο τους, σηκώνουν την κούπα.

Μεγάλο όπλο των «ερυθρόλευκων» στην αποψινή νίκη, ήταν η «ατσάλινη» άμυνα τους, καθώς κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους για τρεις περιόδους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς η δεύτερη περίοδος βρήκε αμφότερες τις ομάδες… άσφαιρες. Στο μοναδικό σημείο του ματς, στο οποίο ο ΝΟΒ έβγαλε αντίδραση, ήταν στο 3ο οκταλεπτο, όταν και με επιμέρους σκορ 3-2, μείωσε σε 3-5, όμως η ομάδα του Πειραιά, με πρωταγωνιστή τον Γενηδουνιά, απάντησε με ένα 3-0 στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, φτάνοντας στο επιβλητικό 3-8.