ΒΟΛΕΪ

Το πρώτο… κάρφωμα

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την επιστροφή του στον θρόνο του πρωταθλητή, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», με μεγάλο πρωταγωνιστή (κυρίως στο tie break) τον Οϊβάνεν, επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-2, σε ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών, που μεταφέρεται την Κυριακή στην Θεσσαλονίκη.

Το πρώτο σετ του αγώνα του «Μελίνα Μερκούρη» εξελίχθηκε σε… παράσταση για ένα ρόλο για τον Ολυμπιακό, καθώς μετά το αρχικό 2-2, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ και… εξαφανίστηκαν. 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, 16-9 στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος σε όλα (σερβίς, υποδοχή, μπλοκ) και να φτάνει… περπατώντας στο 25-15 και το 1-0, σε μόλις 22 λεπτά!

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και σε αυτό μεγάλο ρόλο έπαιξε ο Κουμεντάκης, που από… άποντος στο πρώτο σετ, είχε τους πέντε από τους οκτώ πόντους της ομάδας του, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8).  Ο «Δικέφαλος» είχε, πλέον, βρει τα πατήματα του, δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή του Ολυμπιακού, ξεφεύγοντας με έξι πόντους (12-18)μ φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 17-25 και στην ισοφάριση σε 1-1.

Μάχη είχαμε και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων, φτάνοντας πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) αν και προηγήθηκαν με 15-11, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 0-4 για το 15-15.  Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Μπέμε που με συνεχόμενους άσους έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (19-16) και έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «ερυθρόλευκους» για να φτάσουν στο 25-22 με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη και στο προβάδισμα με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε πλέον την… επιβίωση του στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα του 4ου σετ, με τον «Δικέφαλο» με έναν… αφιονισμένο Κουμεντάκη, να προηγείται με 4-8. Μάλιστα, δύο σερί άσοι του Πελεκούδα, έφεραν για πρώτη φορά σε αυτό το σετ το +5 για τους φιλοξενούμενους (7-12) , προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16). Ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το σετ, κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Μπέμε με μπλοκ πάνω στον Τακουρίδη να κάνει το 20-20, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης στάθηκε ψύχραιμη στο φινάλε, φτάνοντας στο 22-25, οδηγώντας το παιχνίδι σε tie break.

Στο 5ο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός έμοιασε… σεληνιασμένος! Ο Οϊβόνεν έπαιζε για… τρεις, με τους «ερυθρόλευκους» να… καταπίνουν αμάσητο τον ΠΑΟΚ, καθώς προηγήθηκαν με 4-1 και 10-2 (με ένα σερί 6-0 από ο 4-2), με το τελικό 15-6 να φέρνει την νίκη με 3-1, την πρώτη από τις τρεις που χρειάζεται η ομάδα του Πειραιά, για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμπε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/2 επ., 1  μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. – 29% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% αρ.), Στεφάνου – λ (52% υπ. – 43% αρ.) / Χριστοφιδέλης (50% υπ. – 50% αρ.), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Δαρίδης – λ.

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 18% αρ.), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκίον 9 (9/18 επ., 43% υπ. – 19% αρ.), Κωνσταντινίδης – λ (50% υπ. – 0% αρ.) / Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% αρ.), Παπαδημητρίου – λ.