OLYMPIACOS BC

20άρα κόντρα σε Θεούς και Δαίμονες…

Τι και αν  Ολυμπιακός αγωνίστηκε με μόλις ένα «καθαρό» πόιντ γκαρντ, μετά τις απουσίες των τραυματιών Σπανούλη, Στρέλνιεκς και τις απουσίες των Γουέμπερ και Γουίλιαμς – Γκος; Τι και αν ο Τουπάν.. πυροδότησε την βόμβα της αποχώρησης, λίγες ώρες πριν το παιχνίδι; Τι και αν στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου ο Γιώργος Πρίντεζης προδόθηκε από την μέση του, αφήνοντας την ομάδα 7+2 παίκτες; Τι και αν ο ΠΑΟΚ… μυρίστηκε αίμα και έφτασε να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου; Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν… πολύ σκληροί για να πεθάνουν, κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ, ειδικά στο δεύτερο μισό, φτάνοντας στην νίκη με 80-59.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά (8-8 στο 4’), με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 1-8 χάρη σε τρίποντα των Τέπιτς και Γκος για το 9-16, εξέλιξη, όμως, η οποία… θύμωσε τους «ερυθρόλευκους», που σε λιγότερο από δύο λεπτά, έτρεξαν ένα 9-0 για το 18-16, με τον ΠΑΟΚ, όμως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-22.

Με τον Αγραβάνη να αναλαμβάνει ρόλο επιθετικά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (25-24 στο 12’), όμως το γκολ – φάουλ του Μαργαρίτη έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +3 (25-28), ενώ ο Χρυσικόπουλος έγραψε το 27-32 στο 15’, την στιγμή που η ατυχία συνέχισε να κτυπά αλύπητα τον Ολυμπιακό, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης αποχώρησε με πόνους στην μέση.  Έστω κι έτσι όμως, η ομάδα του Πειραιά όχι μόνο επέστρεψε, αλλά με πρωταγωνιστή τον συγκινητικό Μιλουτίνοφ, έκλεισε το πρώτο μισό μπροστά με 36-34.

Με τρίποντο του Μάντζαρη για το 39-34 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, ενώ το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έστειλε την διαφορά στους 7 πόντους (43-36). Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο βολές του Μάντζαρη να γράφουν το 51-42 και ένα τρίποντο του Βεζένκοφ να στέλνει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (54-44). Ένα γρήγορο 0-5 του ΠΑΟΚ ανάγκασε τον Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ, με το σκορ στο 54-49 και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με ένα 6-0 για το 60-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 60-52, όμως ο Μάντζαρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 65-54, ενώ Βεζένκοφ και ΛεΝτέι με συνεχόμενες τρίποντες βόμβες, ουσιαστικά… τέλειωσαν το ματς, πετυχαίνοντας το 74-54 στο 37’, τρέχοντας ένα επιμέρους 14-2, με το τελικό 80-59 να φέρνει την απαραίτητη ηρεμία που τόσο χρειάζεται η ομάδα, με τα όσα συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα.

Ο Ζακ ΛεΝτέι με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον Βεζένκοφ να κάνει εντυπωσιακό double – double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Παπανικολάου να έχει 11 πόντους και 8 ασίστ. Από πλευράς ΠΑΟΚ, 13 πόντους είχε ο Χρυσικόπουλος και 10 ο Μαργαρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59