OLYMPIACOS BC

Αυτοκτονία

Την ευκαιρία να… κλειδώσει την 3η θέση από σήμερα, έχασε ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα με 87-85 από την Μάλαγα στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το -16 του 21’, όμως κατάφεραν να χάσουν, αν και προηγήθηκαν με 7 πόντους, 3 λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου και 3 πόντους, 44’’ πριν το τέλος της παράτασης.

Εξαιρετικός επιθετικά εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο 10λεπτος της αναμέτρησης της Ανδαλουσίας, με τους «ερυθρόλευκους» να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (14-19, 17-22), κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 19-22

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως, δεν ήταν ανάλογα καλό, καθώς η Μάλαγα ξεκίνησε με ένα 10-2, αποκτώντας προβάδισμα με 29-24. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, η άμυνα ήταν… ανύπαρκτη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 42-32 και να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 14 πόντους (47-33), έχοντας συνολικά ένα 28-11 (!) υπέρ τους, σε αυτό το δεύτερο δεκάλεπτο!

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και τους 16 πόντους, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (49-33), όμως κάπου εκεί το παιχνίδι γύρισε… τούμπα, καθώς ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-23 (!), περνώντας μπροστά με 51-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 2 πόντους (54-56).

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει το… δύσκολο, να γυρίσει από το -16 και πλέον είχε μπροστά του το… εύκολο, να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ένα… τρελό τρίποντο του Ουίλτζερ, από τα 8 μέτρα, έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (63-69) στο 35’. Ακόμα ένα τρίποντο του Ρόμπερτς, έφερε το +7 στο 37’ (67-74), όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, καθώς η Μάλαγα με ένα σερί 7-0, έφερε το ματς στα ίσα (74-74), 1.16’ πριν το τέλος, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, καθώς τόσο ο Σπανούλης (τρίποντο), όσο και ο Μιλουτίνοφ, αστόχησαν στο φινάλε της περιόδου, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα των Μάντζαρη και Τιλί (76-80), με τον Παπαπέτρου, με νέο τρίποντο στα 44’’, να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (82-85), όμως ο Βαζίνσκι απάντησε με τον ίδιο τρόπο σα 36’’ για το 85-85. Ο Παπαπέτρου αστόχησε στην τελευταία επίθεση των «ερυθρόλευκων», ο Αγκουστίν βρήκε στόχο στα 2.5’’, με την Μάλαγα να παίρνει την νίκη στο φινάλε με 87-85.

15 πόντους και 8 ασίστ μέτρησε ο Βασίλης Σπανούλης, με τους Μάντζαρη, Παπαπέτρου να έχουν 11 πόντους και τους Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς από 10, με τον Σέρβο να έχει και 12 ριμπάουντ. Από πλευράς Μάλαγα, 17 πόντους είχε ο Νέντοβιτς, 13 ο ΜακΚάλουμ και 12 ο Αγκουστίν, ανάμεσα σε αυτούς και το «χρυσό» καλάθι, στο φινάλε της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74, 87-85