ΠΟΛΟ ΑΝΤΡΕΣ

Αγκαλιάζει τον τίτλο με Γενηδουνιά

Με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά να είναι… καυτός (πέντε τέρματα), ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο κολυμβητήριο του Πειραιά της Βουλιαγμένης με 11-9, έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών και πλέον θέλει μία νίκη για να προσθέσει ακόμα ένα πρωτάθλημα στο παλμαρέ του.

Παρά το γρήγορο γκολ του Αλιφραγκή για το 0-1, ο Ολυμπιακός πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και με τους Χρυσοσπάθη, Μουρίκη και Γενηδουνιά, προηγήθηκε γρήγορα με 3-1, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου (4-2). Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στην δεύτερη περίοδο του, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο τέρματα για το 6-4 του ημιχρόνου.

Το show του Γενηδουνιά συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης του Πειραιά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε double score (8-4). Γιουβέτσης και Κουρούβανης έτρεξαν ένα γρήγορο 0-2 για το 8-6, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανησύχησαν σε καμία στιγμή, έκλεισαν το οκτάλεπτο στο +3 (10-7) και παρά την προσπάθεια του ΝΟΒ να επιστρέψει στο ματς, ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 11-9 και στο 2-0.