ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Έλαμψε το νέο αίμα, 11-8 τον Ηλυσιακό

Το απόλυτο αήττητο εγχώριο ρεκόρ του διατήρησε ο Ολυμπιακός, με τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, χάρη στην πολύ καλή τους εμφάνιση στο πρώτο οκτάλεπτο, να επικρατούν του Ηλυσιακού με 11-8, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αλεξάνταρ Τσίριτς χρησιμοποίησε οκτώ νεανίδες, δίνοντας πολύτιμες ανάσες στην πλειοψηφία των βασικών .

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και έτρεξαν ένα 4-0 σερί, με τα τέρματα της Χριστοδούλου (2), Σλίγκινγκ και Τζωρτζακάκη μέχρι τα 3:18, ενώ οι φιλοξενούμενες μείωσαν στα 35’’ με πέναλτι της Παναγιότι σε 4-1 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου. Στο 2ο οκτάλεπτο, η Τζωρτζακάκη ανέβσε το δείκτη του σκορ στο 5-1, με τον Ηλυσιακό να απαντάει με δυο διαδοχικά τέρματα για το 5-3 στα 4:46. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 6-3 υπέρ του Ολυμπιακού, χάρη στο γκολ που σημείωσε η Παπαδοπούλου στα 2:56 πριν την λήξη του χρόνου.

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +5 το προβάδισμά τους χάρη στα τέρματα της Δρακωτού (6:34) και της Χριστοδούλου (5:57) για το 8-3, με τον Ηλυσιακό να μειώνει σε 8-5 με δυο διαδοχικά γκολ της Ο. Σκαρπαζέλου (4:25, 3:45). Το σκορ αυτό παρέμεινε τα λεπτά που ακολούθησαν, αφού η Σταυρούλα Δουρέκα απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι που εκτέλεσε η Λιαπάκη. Στην τελευταία περίοδο με το επιμέρους 3-3 διαμορφώθηκε το τελικό 11-8.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-2, 2-2, 3-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Xριστοδούλου (6:15), 2-0 Σλίκινγκ (π/π., 5:33), 3-0 Χριστοδούλου (π/π., 4:50), 4-0 Τζωρτζακάκη (δυο μέτρα, 3:18), 4-1 Παναγιότι (πέναλτι, 0:35)

2ο οκτάλεπτο: 5-1 Τζωρτζακάκη (π/π., 7:30), 5-2 Κουτίνιο (πέναλτι, 7:03), 5-3 Λιαπάκη (δυο μέτρα, 4:46), 6-3 Παπαδοπούλου (π/π., 2:56)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Δρακωτού (π/π., 6:34), 8-3 Χριστοδούλου (περιφέρεια, 5:57), 8-4 Σκαρπαλέζου Ο. (π/π., 4:25), 8-5 Σκαρπαλέζου Ο. (π/π. 3:45)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Κωνσταντά (κόντρα, 7:27), 8-7 Κωνσταντά (5:40), 9-7 Χριστοδούλου (3:53), 9-8 Μοσκοφίδου (3:32), 10-8 Τζωρτζακάκη (3:14), 11-8 Μαργαρίτη (π/π. 2:49)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Δουρέκα, Τζωρτζακάκη 3, Σλίκινγκ 1, Παπαδοπούλου 1, Κανετίδου, Δρακωτού 1, Θεοφανοπούλου, Ράνεϊ, Υφαντή, Χριστοδούλου 4, Μαργαρίτη 1, Τριχά, Κωνσταντοπούλου

HΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Κώτσου, Μανιάτη, Παπασιφάκη, Μοσκοφίδου 1, Πάτερου, Κωνσταντά 2, Ρηγοπούλου, Σκαρπαλέζου Ο. 2, Αρώνη, Σκαρπαλέζου Ν., Λιαπάκη 1, Κουτίνιο 1, Κανταλέα, Νικολακοπούλου, Παναγιότι 1