ΒΟΛΕΪ

Έπεσε με το κεφάλι ψηλά

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του στο κλειστό του Αγ. Θωμά, με τους «ερυθρόλευκους», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, να κάνουν την ολική ανατροπή, φτάνοντας στην νίκη με 2-3, οδηγώντας τον τελικό στο «χρυσό» σετ. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 2-4, όμως η… τραμπούκα των οπαδών του Παναθηναϊκού στον Κουμεντάκη άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το «ερυθρόλευκο» σάστισμα, φτάνοντας στο 15-13,  την κατάκτηση του «χρυσού» σετ και παράλληλα του Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός, με όπλο το εξαιρετικό του μπλοκ, ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-3. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο (μπλοκ του Φίνκερ) και μετά από λάθος επίθεση του Στάροβιτς, ισοφάρισε σε 6-6, όμως το «τριφύλλι» έτρεξε ένα 4-0 για το 10-6, διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα (16-12), με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στο 25-17 και το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με… φόρα και το δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 8-5.  Φίνκερ και Πετρέας έφεραν τον Ολυμπιακό στον πόντο (12-11), ενώ το διπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (13-13), όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι άμεση, με το «τριφύλλι» με ένα επιμέρους 3-0 να πηγαίνει στο 16-13.  Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Κουμεντάκη έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο -1 (19-18),  όμως δύο λάθη των Ανδρεάδη και Τερβαπόρτι έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 23-19. Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με έναν εξαιρετικό Κουμεντάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (23-23), με το σετ να παίζεται πόντο – πόντο, όμως τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που στο φινάλε στάθηκε πιο τυχερός, φτάνοντας στο 28-26 και το 2-0.

Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε και το ψυχολογικό προβάδισμα στο παιχνίδι, όπως φάνηκε από το γρήγορο 6-2 του τρίτου σετ, όμως ο Ολυμπιακός διάβασε σωστά το «πράσινο» παιχνίδι και με μπλοκ του Ανδρεάδη, ακόμα ένα του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Στάροβιτς, έφεραν το 8-11, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν με 4 πόντους (12-16). Ο άσος του Πετρέα, ο πρώτος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, έγραψε το 13-18, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι κυρίαρχοι του σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 16-25, μειώνοντας σε 2-1.

Μάχη είχαμε στο τέταρτο σετ (4-4, 7-8). Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Κουμεντάκη έφεραν για πρώτη φορά σε αυτό το σετ τον Ολυμπιακό στο +2 (13-15), ενώ ο άσος του Ριζόπουλου ανέβασε την διαφορά στους 3 πόντους (15-18). Οι «ερυθρόλευκοι», με έναν εκπληκτικό Κουμεντάκη έφτασαν στο 18-23 και κατακτώντας το σετ με 19-25, ισοφάρισαν σε 2-2!

Σε αντίθεση με τα πρώτα σετ, στο κρίσιμο πέμπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-2.  O Φϊνκερ με ένα… ξερό κτύπημα διατήρησε το +2 για τους «ερυθρόλευκους» (4-6),  όμως ο Παναθηναϊκός  εκμεταλλεύτηκε το σέρβις του Γιάκομπσεν για να ισοφαρίσει σε 6-6. Ο Κουμεντάκης συνέχισε το απίστευτο παιχνίδι του, βάζοντας και πάλι τον Ολυμπιακό στο +2 (6-8), δεύτερος άσος του Ριζόπουλου στο παιχνίδι έφερε για πρώτη φορά τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (6-9), ενώ ο Χουσάι ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά (7-11), με τους Πειραιώτες να κάνουν την ολική ανατροπή και με το υπέρ τους 10-15 να φτάνουν στην νίκη με 2-3, με το τρόπαιο, πλέον, να κρίνεται στο «χρυσό» σετ.

Ο Φίνκερ ανέλαβε τις πρώτες επιθέσεις για τον Ολυμπιακό στο «χρυσό» έκτο σετ, ενώ ο Χουσάι πήρε το μπλοκ άουτ για το γρήγορο 1-3.  Νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά από τον Φίνκερ, ανέβασε την διαφορά στο +3 (1-4),  όμως το φιλέ του Τερβαπόρτι και το καρφί του Στάροβιτς έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο (5-6).  Το καρφί του Χουσάι ήταν κακό (6-6), με το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή.  Νέο λάθος καρφί του Φίνκερ έβαλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό μπροστά με 7-6, ο Τσάτσιτς με καρφί έγραψε το 8-6, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 5-0!  Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει, με τον Κουμεντάκη να έχει πάρει τον Ολυμπιακό στις πλάτες του, ισοφαρίζοντας σε 8-8. Το λάθος σέρβις του Πετρέα και το μπλοκ που δέχτηκε ο Κουμεντάκης, έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο 10-8, ενώ ο άσος του Τσάτσιτς, για το 12-9, έδειχνε να… τελειώνει το παιχνίδι. Κουμεντάκης και Χουσάι κράτησαν ζωντανό τον Ολυμπιακό, μειώνοντας σε 12-11, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 13-13, μετά από άστοχο καρφί του Στάροβιτς. Ο Τσάτσιτς έγραψε το 14-13 για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που σε μία φάση διαρκείας, έγραψε το 15-13, χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό το τρόπαιο.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13