ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Ήττα από την Ρόμα με 13-12

Με το… αριστερό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην… φούσκα της Όστια ο Ολυμπιακός, με τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη, παρά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στο παιχνίδι (2-5), να γνωρίζουν την ήττα με 13-12 από την Ρόμα.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ρόμα. Ένα εξαιρετικό πρώτο οκτάλεπτο, όταν και οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν ασταμάτητες, καθώς προηγήθηκαν με 2-5 και ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο επέτρεψαν στην ιταλική ομάδα να απαντήσει με το… ίδιο νόμισμα, ισοφαρίζοντας σε 7-7, προτού η Ελευθεριάδου γράψει το 7-8 του ημιχρόνου.

Δύο γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +2 (8-10), όμως η Ρόμα είχε επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 3-0 πέρασε μετά από ώρα μπροστά με 11-10.  Η Μαργαρίτα Πλευρίτου ισοφάρισε σε 11-11, η Τσουκαλά έβαλε και πάλι τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 11-12, όμως η Ρόμα είχε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι και με τις Στοράι και Γκιουστίνι, έφτασε στην νίκη με 13-12.

Μαργαρίτα Πλευρίτου και Τσουκαλά, με τρία γκολ, ήταν οι κορυφαίες του Ολυμπιακού, ενώ για την Ρόμα, η Αβενιό είχε τέσσερα τέρματα.