OLYMPIACOS BC

Και τώρα… τρέχουμε

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό, καθώς μετά τις Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν ούτε απέναντι στην Μακάμπι, γνωρίζοντας την ήττα με 65-64, που τους απομακρύνει, όχι μόνο από την 4η αλλά και την 5η θέση .

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 4-10 στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως η Μακάμπι ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της και με ένα επιμέρους 10-4, έφερε το ματς στα ίσα (14-14), τους «ερυθρόλευκους», όμως, να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 14-16, μετά από καλάθι του Σπανούλη.

Νευρικό το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και για τις δύο ομάδες, καθώς το πρώτο καλάθι σημειώθηκε σχεδόν μετά από τρία λεπτά, από τον Μιλουτίνοφ (14-18). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, με τον Γκος να πετυχαίνει το 17-22 στο 16’. Για ακόμα μία φορά η Μακάμπι αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 18’, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 26-29, μετά το μοναδικό εύστοχο τρίποντο τους στο πρώτο μέρος (1/12) από τον Στρέλνιεκς, σε ένα πρώτο μισό με εξαιρετικά χαμηλό σκορ!

Η Μακάμπι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 4-0 για το 30-29, με το παιχνίδι να συνεχίζει να βρίσκεται στην… κόψη του ξυραφιού (35-35 στο 24’). Το καλάθι του Κέιν έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά με 39-37, όμως Σπανούλης και Πρίντεζης έφεραν το 39-41. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 45-42, μετά από καλάθι του Τάιους.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να… σπάει τα καλάθια από την περιφέρεια, με τον Ρολ να δίνει «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (50-46). Ο Μιλουτίνοφ με γκολ – φάουλ μείωσε στον πόντο (50-49), όμως και πάλι η Μακάμπι απέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (54-49).  Δύο τρίποντα των Σπανούλη και Τουπάν κράτησαν όρθιους τους Πειραιώτες (57-55), όμως ακόμα ένα καλάθι του Μπλακ έφερε το 61-56, με το παιχνίδι να έχει μπει στο τελευταίο του δίλεπτο. Δύο βολές του Σπανούλη έφεραν το 61-58 στα 100’’, για να απαντήσει ο Μπλακ για το 63-58 στα 87’’. Με τεράστιο τρίποντο ο Σπανούλης έφερε το 63-61, ο Ο’ Μπράιαντ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ  στα 65’’, ο Σπανούλης αστόχησε στα 50’’ο Μπλακ αστόχησε στα 30’’, με τον «Kill Bill», με τρίποντο στα 14’’, να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 63-64.  Ο Ουιλμπέκιν στα 4’’ έβαλε και πάλι την Μακάμπι μπροστά με 65-64, ο Πρίντεζης αστόχησε σε πεταχτάρι στο φινάλε, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 65-64.

Σπανούλης και Γκος, με 16 πόντους έκαστος, ήταν οι μοναδικοί που διασώθηκαν, με τον Ολυμπιακό να μετρά 5/26 τρίποντα, έχοντας μάλιστα 1/20 πριν το… ξέσπασμα του «Kill Bill» στο φινάλε. Για την Μακάμπι, 19 πόντους σημείωσε ο Μπλακ και 17 ο Ουιλμπέκιν, ανάμεσα σε αυτούς και το νικηφόρο καλάθι στα 4’’ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα:  14-16, 26-29, 45-42, 65-64