ΒΟΛΕΪ

Ξεπουπούλιασε τον Δικέφαλο και πέρασε στο Final 4

Την πρόκριση του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέρασαν με χαρακτηριστική άνεση από την Νέα Φιλαδέλφεια, επικρατώντας σε νοκ άουτ παιχνίδι της ΑΕΚ με 1-3, παίρνοντας το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια της τελικής φάσης του θεσμού, που θα διεξαχθεί στις 3-4/4.

Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν… πάρτι στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς κατέκτησαν πανεύκολα τα δύο πρώτα σετ με 15-25 και 11-25. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έπαιξε την ύπαρξη της στην αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τον Δικέφαλο να είναι αυτός που στάθηκε πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες, κατακτώντας το με 27-25, μειώνοντας σε 1-2. Μάχη είχαμε στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-9, 12-13), Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, ξέφυγε με 16-22, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 20-25 και παράλληλα στην νίκη με 1-3, που τον  στέλνει στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 15-25, 11-25, 27-25, 20-25