ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Μεγάλη νίκη μέσα στην Ουγγαρία και βήμα πρόκρισης (video)

Τα κορίτσια στο βόλεϊ του Ολυμπιακού πέτυχαν τη νίκη με 3-1 σετ στην Ουγγαρία απέναντι στην Μπεκεσκάμπα και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Challenge Cup. Η ρεβάνς θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη στις 3 Μαρτίου.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Θρύλου μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα 4 πόντων, όμως τα λάθη έφεραν το σετ στο 24-24 με τις γηπεδούχες τελικά να το κατακτούν με 26-24.

Μεγάλη μάχη δόθηκε και στο δεύτερο σετ, με τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, παρά τα λάθη που έκαναν στην αρχή σε δικές τους επιθέσεις, να το κατακτούν με 25-23 και να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, με την Ζακχαίου να κάνει μεγάλο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι με 9-5 και με 13-7 στην συνέχεια, διαφορά που συνεχίστηκε μέχρι τέλος με τις ερυθρόλευκες να το κατακτούν με 25-19 μέσα σε 26 λεπτά και να κάνουν το 2-1 στα σετ.

Με την ίδια δυναμική οι νταμπλούχες Ελλάδος μπήκαν και στο τέταρτο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 4-1, όμως γρήγορα οι γηπεδούχες μάζεψαν την διαφορά στο 4-3 με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο με πόντο. Σε κρίσιμο σημείο, με δύο συνεχόμενους πόντους οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με 17-13, αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 18-17. Το σετ πήγε πόντο-πόντο με τις ερυθρόλευκες να δείχνουν ψυχραιμία στο τέλος και με το κερδίζουν με 25-23, κατακτώντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Μπεκεσκάμπα: Ζερκόβ 15 (13/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 35% αρ.), Κόλαρ 22 (19/45 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέκαρικ 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γκρίμπιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπόντοβιτς 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Κλάριτς 25 (19/43 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 55% υπ., 22% αρ.), Μολκσάνουι (-λ, 43% υπ., 26% αρ.) / Φαμπιάν, Σζέντμακ,
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (11/38 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ., 27% αρ.), Χούντ 9 (9/22 επ., 38% υπ., 21% αρ.), Λαμπρούση 8 (8/9 επ.), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 25 (22/50 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 16 (8/9 επ., 8 μπλοκ), Κονόμη -λ (67% υπ., 44% αρ.) / Κακουράτου (λ), Γιώτα