ΒΟΛΕΪ

Πότε; ΠΟΤΕ!

Πότε θα κάμει ξαστεριά στον Ερασιτέχνη Παναθηναϊκό; Ούτε σήμερα, ούτε ποτέ! Οι μάγκες με τα κόκκινα πέρασαν σαν… καμικάζι από την Κυψέλη, επικρατώντας των “πράσινων” με 3-2 σετ και ανέβασαν το νικηφόρο σερί τους στο 6-0 (38-0 σε όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη) και συνολικά έκαναν… double score (40-20), από το 1998 ως και σήμερα, ενώ παράλληλα τους έδειξαν πως το αφεντικό παραμένει ένα και κατοικοεδρεύει στον Πειραιά!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, όπου ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Έμι Τερβαπόρτι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται στη συνέχεια με 9-7. Όμως οι πρωταθλητές με ένα 5-0 σερί μετέτρεψαν το σκορ αυτό σε 12-9 υπέρ τους μετά από μπλοκ του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια έλεγξαν το ματς φτάνοντας στο 15-11. Με ωραία προσπάθεια του Καναδού διαγώνιου, διαμορφώθηκε το 14-17 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (16-17) στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Ακολούθησε η ισοφάριση σε 17-17. Με δυο σερί «ερυθρόλευκους» πόντους και χάρη στο διπλό μπλοκ των Μπέμε και Φράγκου προέκυψε το 17-19 για τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια προέκυψε νέα ισοπαλία (20-20). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά με 21-20. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-21. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 και στο σημείο αυτό μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Έμι Τερβαπόρτι. Παρ’ ότι οι «πράσινοι» έφτασαν στο σετ μπολ μετά από σερβίς του Κουμεντάκη που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 με τον Ζουπάνη και ισοφάρισε σε 24-24 με μπλοκ του Γιορντάνοφ. Από το 25-24 που ακολούθησε, μετά το φιλέ του Γιορντάνοφ και την επίθεση του Κουμεντάκη που οδήγησε σε λάθος των γηπεδούχων προήλθε το 25-26. Το σετ τελείωσε με 25-27 υπέρ του Θρύλου μετά από μπλοκ του Μπέμε.

Στην έναρξη του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5, με τον Φερνάντο Μουνίθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-6 και τον Ισπανό κόουτς να εξαντλεί τα τάιμ άουτ στο σημείο αυτό. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -8 (15-7), έκαναν ένα 3-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά (15-10) αλλά η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-18 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 τα σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 6-4. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο σημείο αυτό και με ένα 4-0 μετέτρεψε το σκορ σε 6-8. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μετά το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκό, ο Θρύλος διεύρυνε στο +3 το προβάδισμά του (6-9). Το 5-0 σερί σταμάτησε με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται δυο σερί πόντους και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 8-9. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» και με δικό του 3-0 σερί έφτασε στο  8-12. Με μπλοκ του Έμι Τερβαπόρτι που σε αυτό το σετ αγωνίστηκε από την αρχή, διαμορφώθηκε το 9-13. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ρυθμό και αύξησαν τη διαφορά στο +5 (12-17, 13-18, 14-19, 16-21) στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Γερούν Ράουβερντινκ διεύρυνε το προβάδισμα στο +6 (16-22), ο Πετρέας με άσσο πήγε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ (17-24) και μετά από λάθος στο σερβίς των «πράσινων» προήλθε το 25-18, χάρη στο οποίο έγινε το 2-1 στα σετ!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-8, με τον Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +5 (15-10) και μετά από υπόδειξη για αντένα σε επίθεση του Σμιτ, διαμορφώθηκε το 17-11. Οι πρωταθλητές μείωσαν στους 4 (18-14) με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη πλησίασαν στους 3 πόντους (18-15). Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε με τους πράσινους να φτάνουν στο 19-15. Με νέο πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στους 3 αλλά οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά του +4 φτάνοντας στο 20-16 και στο 21-17. Ο Γκάβιν Σμιτ σημείωσε το 21-18, ο Κουμεντάκης το 22-19, αλλά οι Πειραιώτες έχασαν το σετ με 25-21 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Με πόντο του Φράγκου ξεκίνησε το τάι μπρέικ και μετά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού, ο Σμιτ σημείωσε το 2-1. Ο Ανδρέας Φράγκος με νέα επίθεση έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό (3-1) και με μπλοκ του Πετρέα στον Γιορντάνοφ προήλθε το 4-1! Ακολούθησε το σερβίς στο φιλέ του Σμιτ (2-4) και το πλασέ του Πετρέα για το 2-5. Μετά από επίθεση που του Καναδού διαγώνιου που κατέληξε άουτ, διαμορφώθηκε το 3-5 και με άσσο του Ράπτη οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (4-5). Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διατήρησε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (4-6). Οι πρωταθλητές διατήρησαν το +2 στην αλλαγή του τερέν (6-8) και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη έφτασαν στο 7-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-9 και ισοφάρισε σε 9-9 με άσσο του Πελεκούδα αλλά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο φιλέ στη συνέχεια για το 9-10 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά (10-10), με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα (10-11) μετά από λάθος στο σερβίς των «πράσινων». Ο Μπέμε δέχθηκε μπλοκ για το 11-11 και οι πράσινοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο τάι μπρέικ με 12-11. Από σερβίς άουτ του Ράπτη προήλθε το 12-12 και με άσσο του Πετρέα ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα με 12-13. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν ξανά σε 13-13, αλλά με διπλό μπλοκ των Ανδρεάδη και Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ (13-14). Ο Έμι Τερβαπόρτι με άσσο έγραψε το 13-15.

Tα σετ: 2-3, 25-27, 25-18, 18-25, 25-21, 13-15