ΠΟΛΟ ΑΝΤΡΕΣ

Προσκύνησε και η Μπαρτσελονέτα

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε και απέναντι στην Μπαρτσελονέτα. Η αρμάδα του Θοδωρή Βλάχου, με όπλο την άμυνα – μέγγενη, επικράτησε των Καταλανών με 8-4,  διατηρώντας το αήττητο της, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, με τρεις νίκες και μία ισοπαλία.

Οι άμυνες κυριάρχησαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης του Πειραιά, καθώς χρειάστηκε να περάσουν περίπου 6 ½ λεπτά στο παιχνίδι, για να έρθει το πρώτο γκολ, από πλευράς Ολυμπιακού (Γούβης), το οποίο ήταν και το μοναδικό στο πρώτο οκτάλεπτο.  Με τέρμα του Μουρίκη για το 2-0, ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο της αναμέτρησης του Πειραιά. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να περάσουν συνολικά πάνω από 9 ½ λεπτά, για να πετύχει το πρώτο της τέρμα, με τον Παβαγιάρ (2-1),  όμως ο Φουντούλης με εύστοχο κτύπημα πέναλτι, νίκησε τον Αγκίρε για το 3-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Φιλίποβιτς έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό (4-1). Ο Μπούστος μείωσε σε 4-2, όμως ο Φουντούλης με φοβερό τέρμα από την περιφέρεια, έστειλε και πάλι την διαφορά στο +3 (5-2). Ο Παβιγιάρ… πλήγωσε και πάλι την άμυνα του Ολυμπιακού, όμως ο Γενηδουνιάς… έπιασε δουλειά, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 6-3.

Το τέρμα του Χρυσοσπάθη για το 7-3, έδωσε το έναυσμα για… πάρτι στις εξέδρες του κολυμβητηρίου του Πειραιά, που έβλεπε τον Ολυμπιακό να οδεύει ολοταχώς προς ακόμα μία νίκη. Έτσι, το τελικό 8-4 διατηρεί τους «ερυθρόλευκους» αήττητους και στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, έχοντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία.