OLYMPIACOS BC

Στο Κάουνας ερχόμαστε…

Θρύλος φτιαγμένος από ερυθρόλευκο ατσάλι, τσάκισε την Ζαλγκίρις και με όπλο την… λυσσασμένη άμυνα στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου, έφτασε στο 79-68, έφερε την σειρά στο 1-1 και πλέον ταξιδεύει στο Κάουνας για να πάρει πίσω αυτό που του στέρησαν στο πρώτο παιχνίδι.

Το ΣΕΦ… κόχλαζε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως αυτό δεν εμπόδισε την Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 4-9 στο 3’. Η είσοδος του Παπανικολάου στο γήπεδο στο 6’ προκάλεσε… σεισμική δραστηριότητα, με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 14-13 στο 8’ και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-15.

Δύο τρίποντα των Στρέλνιεκς, Σπανούλη και ένα καλάθι του Παπαπέτρουμε το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, έφεραν το «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα και το +10 (25-15) στο 13’. Οι Λιθουανοί επιχείρησαν να κατεβάσουν την διαφορά (29-23), όμως ένα τρίποντο του Σπανούλη έφερε και πάλι την διαφορά σους 9 πόντους (32-23). Ακόμα μία τρίποντη βόμβα του Μπράουν, έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους 13 στο 19’ (41-28), με το  ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 41-32, καθώς οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα μικρό 0-4 στα τελευταία 25’’.

Όπως γίνεται σε όλα τα μεταξύ τους παιχνίδια, η Ζαλγκίρις κατάφερε να επιστρέψει για ακόμα μία φορά από εις βάρος της διψήφια διαφορά και με ένα επιμέρους 3-10 στα πρώτα 2 ½ λεπτά της τρίτης περιόδου, έφερε το σκορ στο 45-42, ενώ ο Ντέιβις, που έκανε… πάρτι κάτω από τα καλάθια, ισοφάρισε σε 50-50 στο 25’, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (54-54).

Το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με βομβαρδισμό τριπόντων από τους  Μάντζαρη Παπανικολάου και Πρίντεζη για το 63-54 στο 34’. Οι Λιθουανοί πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους στην 4η περίοδο με βολή του Ντέιβις (63-55) στο 35’, με τον Πρίντεζη να στέλνει τον Ολυμπιακό στο +10 (65-55) στο 36’ και τον Σπανούλη με τρεις βολές να κάνει το 68-55. Είναι αλήθεια πως ο Ολυμπιακός έχει… αυτοκτονήσει αμέτρητες φορές σε αυτά τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια στο ΣΕΦ απέναντι στην Ζαλγκίρις.  Αυτό δεν μπορούσε να επαναληφθεί και σήμερα, παρά την προσπάθεια των Λιθουανών (74-68 στο 39’), με τον Παπαπέτρου με απίστευτο κάρφωμα – φάουλ και στα… καπάκια τρίποντο να… σφραγίζει την νίκη του Θρύλου, με το τελικό 79-68 να ισοφαρίζει την σειρά σε 1-1 και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Κάουνας, για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα που του στερήθηκε στο πρώτο ματς.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζαμέλ Μακλίν που φαίνεται πως… σεληνιάζεται όταν παίζει μόνος του, με τον Αμερικανό να έχει 21 πόντους με 8/12 σουτ. 17 πόντους είχε ο Σπανούλης, 9  ο Παπαπέτρου, 8 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ο Πρίντεζης και 5 πόντους ο Παπανικολάου. Για την Ζαλγκίρις, 20 πόντους είχε ο Ντέιβις, 13 και 8 ριμπάουντ ο Μίτσιτς και 11 ο Μιλάκνις.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68