OLYMPIACOS BC

Xαμηλές πτήσεις και στην Ελλάδα

Το… βαρομετρικό χαμηλό του Ολυμπιακού, μετά την Ευρώπη, συνεχίζεται και στην Ελλάδα, με τους «ερυθρόλευκους» να  βλέπουν το Περιστέρι σαν τους… Hawks, γνωρίζοντας την ήττα με 81-76.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 4-0, πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, το οποίο έφτασε στο 9-3, αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια (15-7), όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους, με γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοφ πλησίασαν στο καλάθι και με τον Γκος ισοφάρισαν σε 16-16 στο 7’, όμως οι γηπεδούχοι τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με

Με συνεχόμενα καλάθια του Τουπάν, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 22-24, όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα γρήγορο 6-0 για το 28-24, φτάνοντας μέχρι το +5 (37-32), καθώς  από το τελευταίο καλάθι του Τουπάν, ο μόνος που σκόραρε και μάλιστα οκτώ συνεχόμενους πόντους, ήταν ο Ουέμπερ. Ακόμα ένα τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη, έφερε το Περιστέρι και πάλι στο +6 (42-36), διαφορά την οποία οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους (45-39).

Με τρίποντο του Βασιλόπουλου για το 48-39 ξεκίνησε η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ουέμπερ μείωσαν και πάλι στο καλάθι (52-50), όμως Σκορδίλης και Μπέντιλ έφεραν και πάλι το Περιστέρι στο +7 (57-50), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το 30 (63-59)  και ενώ για τους «ερυθρόλευκους» ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε ήδη 4 φάουλ.

‘Ένα γκολ – φάουλ του Πρίντεζη έριξε με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, την διαφορά στους 4 (63-59), ενώ ο Βεζένκοφ  έφερε μετά από ώρα τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (64-61). 6.20 πριν το φινάλε του αγώνα ο Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με ανύπαρκτο  πέμπτο φάουλ . Το καλάθι του ΛεΝτέι στο 36’ έφερε το ματς στο καλάθι (71-69), όμως ο Μπέντιλ με γκολ – φάουλ έγραψε το 74-69. Ο Γκος πλήρωσε με το… ίδιο νόμισμα τους γηπεδούχους για το 74-72, όμως οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν τρεις συνεχόμενες επιθέσεις με ισάριθμα τρίποντα για το προσπέρασμα. Αντίθετα, ο Μπέντιλ στο ένα που επιχείρησε δεν αστόχησε, για το 77-72 στα 97’’. Ο Πρίντεζης μείωσε άμεσα για το 77-74, όμως ο Γκος έκανε μοιραίο λάθος σε φάουλ πάνω σε τρίποντο του Μπέντιλ, με τον άσο του Περιστερίου να σκοράρει και στις 3 για το 80-74. O Γκος με δύο βολές μείωσε σε 80-76, όμως ο χρόνος είχε τελειώσει, με το Περιστέρι να διατηρεί το υπέρ του αποτέλεσμα και να φτάνει στην νίκη με 81-76.

Ο Πρίντεζης με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Ουέμπερ να έχει 13 και τον Γκος 12, ενώ για το Περιστέρι, 15 πόντους είχε ο Μπέντιλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-57, 81-76