OLYMPIACOS WOMEN

Ασταμάτητος ο Θρύλος

Την 15η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που διέλυσε την ομάδα του Βόλου με 102-56, παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Σωτηρίου και Μακόλι. Το πρώτο καλάθι των «ερυθρόλευκων» ήρθε από την Χατζηνικολάου (2-2), με την Καλτσίδου να δίνει το προβάδισμα με τρίποντο για το 5-2.

Με μία καλή άμυνα και έναν αιφνιδιασμό, η Αντερσον πραγματοποίησε το 7-2 για να ακολουθήσει το δίποντο της Μακόλι και το 9-5.

Η ομάδα του Βόλου ήταν κοντά στο σκορ, όμως με δύο ζευγάρια βολών, οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος έφτασαν στο 13-7 (Χατζηνικολάου και Καλτσίδου) και αργότερα η Άντερσον, έπειτα από επιθετικό της ριμπάουντ, «έγραψε» το 15-9.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα, η Σπυριδοπούλου έδωσε αέρα οχτώ πόντων (17-9) απέναντι στη θεσσαλική ομάδα και η Άντερσον πέντε σερί πόντους έκανε το  22-9.

Το σερί έφτασε στο 12-0 έπειτα από τρίποντο της Μάλτση (25-9), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 33-11 με ένα ακόμα 6-0 για τις γηπεδούχες.

Πιεστικός και από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Θρύλος με την Μάλτση να σκοράρει από τα 6,75μ για το 36-11. Η ομάδα του Βόλου έτρεξε ένα 7-0 σερί το οποίο διέκοψαν οι παίκτριες του Μίσσα με δύο τρίποντο (Μάλτση και Σπυριδοπούλου) με το σκορ να επανέρχεται στο 42-18.

Οι «ερυθρόλευκες» του Πειραιά παρέμειναν πιστές στο αγωνιστικό τους πλάνο, η Μακόλι σκόραρε τους επόμενους έξι από τους εννιά πόντους των γηπεδούχων (ενδιάμεσα η Κοσμά πέτυχε το 49-18), για να φτάσει η διαφορά στους 33 πόντους (51-18) σε 16 αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενες έριξαν την απόσταση με ένα επιμέρους 8-1, με τις Σταμάτη (βολή από τεχνική ποινή) και Χαλιβέρα (τρίποντο) να πηγαίνουν το ματς στο 56-26, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Θρύλο στο υπέρ του 56-28.

Παρότι η διαφορά είχε ξεφύγει για τα καλά, οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένες στο παρκέ. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 63-32 και από το γκολ-φάουλ της Μακόλι έγινε το 66-32. Η Αμερικανίδα σέντερ σκόραρε και για το +36 (68-32), σε ένα δεκάλεπτο πάντως που αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν άστοχες.

Από τις βολές έβρισκε σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου, το ματς πήγε στο 69-37 από ένα ζευγάρι της Άντριους (τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου), με τη Σωτηρίου από τα τέσσερα μέτρα να σκοράρει για το +34 (71-37). Το 7-0 των φιλοξενούμενων ήταν ο λόγος για το 71-44, όμως η Καλτσίδου έστειλε τις δύο ομάδες στο τελευταιο δεκάλεπτο με το σκορ στο 74-44 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Τέσσερις γρήγοροι πόντοι για τον Θρύλο και η απόσταση «εκτοξεύθηκε» στο 78-44 και ένα ντράιβ της Μάλτση έφερε το 80-46. Η διαφορά έφτασε στους 39 πόντους (85-46) με ντράιβ της Σπυριδοπούλου, με την Ελληνίδα φόργουορντ να σκοράρει ξανά στο 87-46 και το 90-46.

Το σερί της ομάδας του Πειραιά διευρύνθηκε στο 14-0 (94-46, 4’ 09’’ για το τέλος) με δίποντο της Νικολοπούλου και η Κοσμά με σουτ από τα έξι μέτρα διαμόρφωσε το 96-48. Τους 100 πόντους ο Θρύλος τους ξεπέρασε με ντράιβ της Σπυριδοπούλου (101-51) με το ματς να τελειώνει 102-56 και τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος να πραγματοποιούν δίχως πρόβλημα το 15Χ15 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 56-28, 74-44, 102-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 2, Σταμάτη 5 (4 ασ., 1 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 20 (7/8 δίπ., 1/1 τρ., 3/3 βολ., 6 ριμπ., 4 ασ., 1 κλεψ.), Χατζηνικολάου 5 (8 ασ.), Κοσμά 8 (1/2 διπ., 1/1 τριπ.), Μάλτση 16 (4/7 διπ., 6 ασ.),  Νικολοπούλου 2 (5 ασ., 2 κλεψ.), Χαλιβέρα 3 (1/3 τριπ.),  Σωτηρίου 6 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Καλτσίδου 13 (2/3 διπ., 6/8 βολ.), Αντερσον 9 (3/5 διπ., 1/2 τριπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Μακόλι 13 (5/7 διπ., 6 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 6 (2), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 1, Ταντουρόφσκα 6 (2), Τότση, Αγαγιώτου 3 (1), Άντριους 12, Αρτεμισίου, Ζήτη, Ουίλιαμς 21, Κωτούλα 3 (1), Δεληγιάννη 4.

Πηγή: osfp.gr