OLYMPIACOS WOMEN

Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι στην Φενέρ, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας την ήττα με 63-54 στην πρεμιέρα των ομίλων της Euroleague γυναικών.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη για ένα ημίχρονο κοίταξαν στα μάτια την Φενέρ, όμως το κακό τρίτο δεκάλεπτο κόστισε, με τις Τουρκάλες να φτάνουν στο +10. Στην συνέχεια η ομάδα του Πειραιά μείωσε, όμως όταν η διαφορά πήγε στους 5, δύο μεγάλα σουτ των φιλοξενούμενων «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα άσχημα ποσοστά του σε τρίποντα και βολές, με την Φενέρ να τα εκμεταλλεύεται και να φτάνει στη νίκη.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και με όπλα την καλή τους άμυνα και την σωσή κυκλοφορία στην επίθεση πήραν προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-15.

Οι φιλοξενούμενες «ξύπνησαν» στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρήκαν ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να παραμένει όμως κοντά στο σκορ. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-36.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Φενέρ πάτησε το πόδι στο γκάζι και προσπάθησε να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα επιθετικά σε αυτό το σημείο, όπου και δέχθηκε ένα επιμέρους σερί 8-16, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τις Τουρκάλες στο +10 με 42-52.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε στους 5, όμως η Φενέρ έβαλε δύο μεγάλα σουτ, έβγαλε μια πολύ σημαντική άμυνα και τελείωσε την υπόθεση νίκη. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με την Φενέρ να επικρατεί της ομάδας του Γιώργου Παντελάκη με 54-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63