ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

‘Ένα και να… καίει (vid)

Τι και αν η Μπέρνλι έχανε το… ένα γκολ μετά το άλλο, σε όλη την διάρκεια του αγώνα; Ο Ολυμπιακός, μετά το 3-1  της πρώτης αναμέτρησης,  έψαχνε ένα γκολ για να «κλειδώσει» την πρόκριση  και το πέτυχε με τον Ποντένσε στο 83’, με τους «ερυθρόλευκους» να φεύγουν  με το 1-1 από το «Turf Moor»  και παράλληλα με το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Οι Άγγλοι μπήκαν στο παιχνίδι με σκοπό να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό και παραλίγο να το καταφέρουν με το… καλημέρα, όταν μόλις στο 1ο λεπτό, ο Γουέστγουντ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Γιαννιώτη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ, όμως πέντε λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν, μετά από κάθετη του Φορτούνη στον Ποντένσε,  έφυγαν στην αντεπίθεση 4 εναντίον 2, όμως ο Πορτογάλος καθυστέρησε χαρακτηριστικά, σπαταλώντας την ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την δύναμη τους στο ψηλό παιχνίδι και έφτασαν κοντά στο γκολ, τόσο στο 18’, όταν και ο Βόουκς αστόχησε από κοντά, όσο, κυρίως, στο 23’, όταν και μετά από λάθος του Ομάρ, ο ΜακΝίλ έκανε την σέντρα, ο Βόουκς έκανε την κεφαλιά, μετά από λάθος έξοδο του Γιαννιώτη, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού.

Ο… βομβαρδισμός από πλευράς Άγγλων συνεχίστηκε, με τον Γκερέρο (!) να γλιτώνει τον Ολυμπιακό στο 29’, βάζοντας την προβολή σε σουτ του Χέντρικ, ενώ στην συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά του Βόουκς, από το ύψος της μικρής περιοχής, πέρασε άουτ, με τον Ολυμπιακό να έχει σαφέστατα πρόβλημα, σε αυτό το πρώτο ημίωρο, κυρίως στο ψηλό παιχνίδι των παικτών της Μπέρνλι.

Οι Πειραιώτες… έδειξαν σημεία ζωής στο 34’ και πάλι με τον Ποντένσε, που με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Χίτον, ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Φορτούνης βγήκε στην κόντρα, τροφοδότησε τον Γκερέρο, όμως το σουτ του Ισπανού κατέληξε στην αγκαλιά του Χϊτον. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού, όμως, ήρθε στο 42’, όταν και μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Τσιμίκα από τα αριστερά, ο Ποντένσε… άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως τα χάλασε στο τελείωμα, πετώντας την μπάλα ψηλά άουτ, σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία για το 0-1

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, για την Μπέρνλι στο 44’, με το πλασέ του Βόουκς να… γλύφει το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη και το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η Μπέρνλι και στο β’ μέρος και στο 48’… άγγιξε το 1-0, όμως το δοκάρι γλίτωσε τον Ολυμπιακό από το εξαιρετικό πλασέ του Βόουκς, στο 52’ ο Γιαννιώτης πέταξε σε κόρνερ τον κεραυνό του ΜακΝιλ, ενώ στο 55’ η άμυνα του Ολυμπιακού… ξέχασε τον Χέντρικ, η μπάλα έφτασε στον Λονγκ , όμως η προσπάθεια του σταμάτησε πάνω στον Ομάρ, με τους Άγγλους να χάνουν την μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 61’ οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, με το πλασέ του Φορτούνη να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Χίτον, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσιμίκας διόρθωσε το απίστευτο δικό του λάθος, που έβγαλε τον Λένον απέναντι από τον Γιαννιώτη.

Στο 64’ Φορτούνης και Ποντένσε συνδυάστηκαν άψογα, με τον Πορτογάλο να γυρίζει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, στην οποία, όμως, δεν υπήρξε κανείς «ερυθρόλευκος», ενώ στο 80’ η σέντρα – σουτ του Λάζαρου, κατέληξε στον τερματοφύλακα της Μπέρνλι.

Ακόμα ένα «ερυθρόλευκο» λάθος, από πλευράς Μπουχαλάκη, ανάγκασε τον Γιαννιώτη σε βεβιασμένη προσπάθεια, με την μπάλα να καταλήγει στον Βίντρα, το σουτ που επιχείρησε, όμως, πέρασε ψηλά άουτ, για να φτάσουμε στο 83ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός έβαλε… τέλος στο ματς. Η φάση ξεκίνησε από το κλέψιμο των Χασάν – Καμαρά, στον χώρο του κέντρου. Ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε τον Φορτούνη, αυτός τροφοδότησε τον Ποντένσε, που αφού αρχικά.. άδειασε τον Μπάρντσλεϊ, στην συνέχεια δεν μπορούσε να αστοχήσει και με δυνατό πλασέ, νίκησε τον Χίτον για το 0-1.

Στο 85΄και μετά από φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ του Γιαννιώτη, ο Βίντρα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1, όμως τίποτε δεν μπορούσε να αλλάξει, αναφορικά με το ποια ομάδα θα βρισκόταν στην κλήρωση των ομίλων του Europa League, την Παρασκευή, η οποία, φυσικά και είναι ο Ολυμπιακός.

Μπέρνλι: Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Μι, Λονγκ, Τέιλορ, ΜακΝίλ (75’ Κουκ), Γουέστγουντ, Χέντρικ, Λένον (75’ Κορκ), Βόουκς, Μπαρνς (65’ Βίντρα)

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης (88’ Τοροσίδης), Ποντένσε (94′ Σισέ), Γκερέρο (71’ Χασάν)